Premiér Eduard Heger v rozhovore so šéfkou Európskej prokuratúry Laurou Codruţou Kövesiovou. PHOTO: Úrad vlády SR

Premiér Heger sa stretol so šéfkou Európskej prokuratúry Laurou Codruţou Kövesiovou


V utorok 1. februára 2022 sa na Úrade vlády SR uskutočnila videokonferencia predsedu vlády SR Eduarda Hegera so šéfkou Európskej prokuratúry Laurou Codruţou Kövesiovou.

Premiér Eduard Heger Laure Kövesiovej zablahoželal k zvoleniu do funkcie na post a dodal: “Nepochybujem, že Európska prokuratúra pod jej vedením bude kvalitne vyšetrovať finančné a hospodárske podvody v Európskej únii”. Šéfka Európskej prokuratúry ocenila spoluprácu so Slovenskom. Vyzdvihla, že Slovensko bolo prvou krajinou, ktorá dodala svoje nominácie na európskeho prokurátora. Stal sa ním Juraj Novocký, ktorého profesionálnu prácu si Laura Kövesiová nesmierne váži. Pre skvalitnenie a zrýchlenie spolupráce sú podľa nej potrebné ďalšie kroky. “Slovenská republika je pripravená urobiť ďalšie legislatívne zmeny, ktoré budú potrebné na efektívnejšie fungovanie tejto inštitúcie,“ vyhlásil premiér Heger.

Od júna 2021 Európska prokuratúra začala vyšetrovať aj slovenské prípady, niektoré z nich aj v spolupráci s inými členskými štátmi Európskej únie. Za prvú hlavnú európsku prokurátorku Laura Kövesiovú vymenoval v októbri 2019 Európsky parlament. Predtým pôsobila ako hlavná prokurátorka v Národnom protikorupčnom riaditeľstve v Rumunsku, ktoré sa špecializovalo na vyšetrovanie prípadov korupcie na najvyšších miestach.

Viac..  Peter Pollák: Sme súčasťou najväčšej európskej politickej rodiny

Úlohou Európskej prokuratúry sú konania proti podvodom páchaným v súvislosti s finančnými prostriedkami EÚ. Má právomoc vyšetrovať a stíhať trestné činy poškodzujúce finančné záujmy EÚ. Európska prokuratúra vedie cezhraničné vyšetrovania podvodov, ktoré sa týkajú finančných prostriedkov EÚ nad 10 000 eur alebo cezhraničných podvodov v oblasti DPH, ak spôsobená škoda presiahla 10 miliónov eur.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

pollak

Peter Pollák: Sme súčasťou najväčšej európskej politickej rodiny

Európski priatelia ocenili náš odvážny a úprimný zápas o spravodlivý štát. Silné Slovensko potrebuje silné …