Ilustračné PHOTO Zdroj: screenshot © European Union, European Council

Záujemcovia o očkovanie s predchádzajúcim očkovaním v zahraničí získajú digitálny COVID preukaz EÚ


Záujemcovia o očkovanie s predchádzajúcim očkovaním v zahraničí získajú digitálny COVID preukaz EÚ. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) totiž od 9. februára začne so zapisovaním očkovania ľuďom, ktorí boli zaočkovaní v zahraničí a majú záujem o doočkovanie na Slovensku.

Na stránke korona.gov.sk NCZI zverejní vzor čestného vyhlásenia, v ktorom záujemca o druhú alebo tretiu dávku očkovania proti Covid-19 uvedie pravdivé, úplné a správne údaje. Čestné vyhlásenie následne vytlačí, podpíše a bez registrácie sa dostaví na doočkovanie k ambulantnému lekárovi alebo do vakcinačného centra s originálom a kópiou potvrdenia o očkovaní v zahraničí. „Predchádzajúca registrácia na očkovanie v tomto prípade nie je potrebná,“ dodala hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

Ambulantný lekár alebo vakcinačné centrum po predložení príslušných dokumentov podá záujemcovi príslušnú dávku a zapíše do systémov údaje, ktoré sa štandardne zapisujú do systému pri očkovaní. „Túto povinnosť nám ukladá smernica EÚ v súvislosti s digitálnym COVID preukazom EÚ,“ doplnila Sivá.

Po doočkovaní, teda podaní druhej alebo tretej dávky na Slovensku, sa záujemca s predchádzajúcim očkovaním v zahraničí požiada na stránke korona.gov.sk o vydanie digitálneho COVID preukazu EÚ, v ktorom bude zaznamenaná iba dávka podaná na Slovensku. Vakcinačné centrá ani lekári nebudú nahrávať do systému zápisy o očkovaní realizovanom v zahraničí. „Na ďalších procesoch uznávania očkovania zo zahraničia pracujeme v súčinnosti s inštitúciami Európskej únie a jej členskými krajinami,“ konštatovala Sivá.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

vakcína, koronavirus

EMA odporučila vakcináciu proti opičím kiahňam menšou dávkou látky Imvanex

Vakcína proti opičím kiahňam od spoločnosti Bavarian Nordic je podľa Európskej liekovej agentúry (EMA) stále …