Slovensko vlajka
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Na regionálne projekty išlo z eurozdrojov skoro 740 miliónov eur, necelých 40 percent z plánu

Integrovaný regionálny operačný program (IROP) vyčerpal z prostriedkov Európskej únie v programovom období 2014 až 2020 k 31. decembru 2021 približne 740 miliónov eur. Znamená to 39-percentný podiel z plánovaných takmer 1,9 mld. eur. Využívanie európskych zdrojov na regionálne projekty v rámci tohto programu vlani medziročne vzrástlo o tretinu, alebo skoro o 183 mil. eur, úroveň čerpania sa zvýšila o viac ako 6 percentuálnych bodov.

Vyplýva to z informácií o implementácii európskych štrukturálnych a investičných fondov ku koncu minulého roka zverejnených na portáli Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI). Domáce spolufinancovanie projektov zo štátneho rozpočtu dosiahlo vyše 125 mil. eur, teda 40 % z alokovaných 311 mil. eur. Zazmluvnené prostriedky EÚ v IROP mali v závere vlaňajška objem 1,582 mld. eur (83,5 % alokácie), na spolufinancovanie bolo zakontrahovaných 242 mil. eur (78 %). Platné výzvy na projekty z európskych zdrojov v tomto programe boli v objeme 2,682 mld. eur, čo je 141,5 % z alokácie.

Viac..  Miriam Lexmann: Slovensko má šancu neprísť o eurofondy, ktoré by muselo vrátiť. Komisia prišla s programom pre utečencov. VIDEO

IROP je podľa finančného objemu piaty najväčší z jedenástich programov, z hľadiska úrovne čerpania eurofondov je na desiatom mieste. Program riadi ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

pocitac

Zlepšenie digitálnych zručností znevýhodnených občanov podporí MIRRI SR aj z eurofondov

Schopnosť využívať užitočné mobilné aplikácie, bezchybné ovládanie asistenčných pomôcok, či školenia rešpektujúce hendikep sú pre …