Unia kapitalovych trhov
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Firmám chýbajú informácie o taxonómii Európskej únie

Slovenské firmy vnímajú dôležitosť taxonómie Európskej únie (EÚ), k tejto téme im však chýbajú informácií. Také sú závery výskumu z januára tohto roka. Taxonómia EÚ pritom stanovuje zoznam environmentálne udržateľných hospodárskych činností a mala by významným spôsobom prispieť k naplneniu plánu zníženia emisií skleníkových plynov.

Jej reálny dosah začne byť aktuálny od budúceho roka, odkedy čaká slovenské firmy povinnosť vykazovať správy o udržateľnosti podniku. Tie budú musieť byť súčasťou každoročnej účtovnej závierky. Okrem informácie o súlade hospodárskej činnosti podniku s taxonómiou EÚ by mali pomôcť k vytvoreniu referenčného rámca pre investorov so záujmom o investovanie do udržateľných spoločností a potenciálne zvýhodniť získanie bankových úverov. Rovnako je predpoklad, že budú mať vplyv na daňové zaťaženie firiem.

Tému taxonómie EÚ považuje podľa výskumu za dôležitú 80 % firiem. Väčšina to odôvodnila tým, že sa ich táto téma bude reálne dotýkať. Pomohla by im ale lepšia informovanosť. „Slovenské firmy dôležitosť taxonómie EÚ vnímajú, no zároveň im o tejto téme chýba viac informácií. Preto by ocenili, aby si o problematike mohli rozšíriť vedomosť,“ uviedol odborník na komunikáciu z agentúry GreenTalk Daniel Rabina.

Viac..  EÚ – India: spoločná správa o začatí činnosti Rady pre obchod a technológie

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

firma

Vo štvrtom kvartáli 2021 vzrástol v EÚ počet registrácií firiem oproti obdobiu pred pandémiou o 6 %

Počet registrácií nových firiem v Európskej únii (EÚ) v záverečnom kvartáli vlaňajška v porovnaní s …