jurzyca
Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/. PHOTO: European Union 2021.

Eugen Jurzyca: Slovensko by malo vyslať signály o tom, že Kyjev si svoju budúcnosť musí zvoliť sám


Ukrajinské ministerstvo zahraničia zopakovalo výzvu, aby obyvatelia zostali pokojní. Vyhlásenie vydalo po tom, čo niektoré krajiny odporučili svojim občanom odísť z krajiny pre obavy z možnej ruskej invázie. Rezort podľa televízie CNN vo vyhlásení uviedol, že je „dôležité zachovať pokoj, zostať jednotní a konsolidovaní v rámci krajiny a zdržať sa činov, ktoré podkopávajú stabilitu a zasievajú paniku“. Ukrajinská diplomacia je podľa ministerstva v kontakte so všetkými kľúčovými partnermi a ozbrojené sily zase nepretržite sledujú vývoj situácie a sú „pripravené odraziť akýkoľvek útok na územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny“. Kyjev však stále pracuje na udržaní Ruska v diplomatickom dialógu, uvádza sa tiež vo vyhlásení.

Slovenská republika by v súčasnej napätej situácie medzi Ukrajinou a Ruskom mohla Kyjevu pomôcť materiálne, ale aj politicky, či programami vedúcimi k reformám. Europoslanec Eugen Jurzyca (SaS/ECR) tvrdí, že prínos Slovenska by mohol byť v tom, aby sa problém Ruska a Ukrajiny udržal na diplomatickom stole a SR by tiež mala vyslať signály o tom, že Kyjev si svoju budúcnosť musí zvoliť sám.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v ostatných týždňoch opakovane vyzval Ukrajincov, aby zostali pokojní. V sobotu po sledovaní vojenských cvičení pri Chersone na juhu Ukrajiny varoval, že panika v krajine je najlepším priateľom jej nepriateľov. V súvislosti s hrozbou ruskej invázie sa skonštatoval, že je potrebné byť pripravený, ale vyjadril isté pochybnosti nad informáciami, že by Rusko mohlo podniknúť vojenské kroky už na budúci týždeň. „Domnievam sa, že dnes je v informačnom priestore príliš veľa informácií o vojne v plnom rozsahu zo strany Ruskej federácie. Dokonca uvádzajú aj vhodné dátumy. Chápeme všetky riziká, chápeme, že tieto riziká existujú. Ak máte akékoľvek ďalšie informácie o stopercentnej invázii, ktorá sa začína 16. (februára), ruskej invázii na Ukrajinu, dajte nám prosím tieto informácie,“ povedal Zelenskyj.

Viac..  Lucia Ďuriš Nicholsonová: Prečo je dôležité, aby bolo Rusko na zozname štátov podporujúce terorizmus. VIDEO

(redakcia/SITA).

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel sľubuje pomoc Ukrajine napriek maďarskému vetu

Vysokopostavení predstavitelia Európskej únie sľúbili, že zabezpečia, že Ukrajina dostane v budúcom roku finančnú pomoc …