Benova
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union-EP.

M. Beňová: Európska diplomacia musí byť lídrom dialógu o európskych bezpečnostných otázkach


Poslanci Európskeho parlamentu dnes diskutujú so šéfom európskej diplomacie Josepom Borrellom o zmierňovaní napätia medzi Ruskom a Ukrajinou.

Situácia u nášho východného suseda je zložitá a aj na Slovensku vyvoláva rozličné emócie, vrátane oprávnených obáv,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová. V snahe o jej riešenie sa doposiaľ namiesto európskej spolupráce vytvárajú akési ad hoc koalície vybraných národných štátov.

Ruský prezident Putin a jeho americký náprotivok Biden si už týždne vyberajú lídrov európskych krajín ako nejaké hrozienka z vianočky a riešia s nimi situáciu individuálne, ako sa im to zrovna hodí,“ pripomenula europoslankyňa. Takýto prístup pritom preukázateľne oslabuje pozíciu Európskej únie.

To je v rozpore s deklarovanou snahou o posilňovanie jej postavenia ako globálneho aktéra v oblasti zahraničnej politiky. „Európska diplomacia preto musí vystupovať jednotne a byť lídrom pri formovaní dialógu o európskych bezpečnostných otázkach,“ uzavrela Monika Beňová.

Viac..  Spoločné vyhlásenie: 1 miliarda na účely zlepšenia globálnej potravinovej bezpečnosti a pre ukrajinskú ekonomiku

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

skola

EK: iniciatíva na zber technologických zariadení pre ukrajinské školy, nemocnice a verejné služby

Európska komisia spolu s ukrajinským ministerstvom pre digitálnu transformáciu a európskou organizáciou zastupujúcou priemysel digitálnych …