putin
Vladimir Putin, ruský prezident. PHOTO: © European Union, 2015

Lídri únie ukazujú spoločné odhodlanie uvaliť sankcie na Rusko v prípade invázie na Ukrajinu


Lídri Európskej únie (EÚ) sa vo štvrtok na krátko stretli, aby prediskutovali diplomatické riešenie napätej bezpečnostnej situácie okolo Ukrajiny a potvrdili spoločné odhodlanie uvaliť masívne sankcie, ak Rusko napadne svojho západného suseda. Krátke stretnutie, ktoré predchádzalo dvojdňovému samitu EÚ-Afrika, však neposkytlo väčšie podrobnosti o tom, aké sankcie by v takom prípade padli a ako by tieto opatrenia zasiahli ekonomiky členských štátov. Uvalenie sankcií musia členské štáty schváliť jednohlasne.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell sa vyjadril, že v prípade ruskej agresie proti Ukrajine, by okamžite zvolal ministrov zahraničných vecí EÚ na špeciálnu radu, aby navrhli balík sankcií. „A som si istý, že aj keď je potrebná jednohlasná zhoda, rada ich schváli,“ dodal. EÚ sa pridala k Veľkej Británii a Spojeným štátom, ktoré trvajú na tom, že v prípade invázie na Ukrajinu uvalia na Rusko masívne sankcie.

Viac..  Europoslanci schválili dohody EÚ o cestnej doprave s Ukrajinou a Moldavskom

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel sľubuje pomoc Ukrajine napriek maďarskému vetu

Vysokopostavení predstavitelia Európskej únie sľúbili, že zabezpečia, že Ukrajina dostane v budúcom roku finančnú pomoc …