hajsel
Robert Hajšel, europoslanec /SD/. PHOTO: redakcia/red.

Robert Hajšel: Pandémia ukázala nevyhnutnosť vybudovať zdravotnú úniu, aby sme mali v zásobe dostatok liekov


Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

Zdravotná únia: Silnejší mandát pre európsku liekovú agentúru

• lepšia pripravenosť na krízy, efektívnejšia správa liečiv a zdravotníckych pomôcok
• nová platforma EÚ pre monitorovanie a informovanie o nedostatku liečiv
• väčšia transparentnosť v oblasti chýbajúcich liečiv, klinických testov a registrácie liekov

Poslanci posilnili právomoci Európskej agentúry pre lieky. EÚ by tak mala lepšie zvládať zdravotné krízy a efektívnejšie reagovať na nedostatok liekov a zdravotníckych pomôcok. Európsky parlament pomerom hlasov 655 (za): 31 (proti): 8 (zdržalo sa hlasovania) schválil predbežnú dohodu na rozšírení právomocí regulačného orgánu EÚ pre lieky, ktorú minulý rok dosiahli poslanci so zástupcami Rady (ministrov) EÚ.

Európska agentúra pre lieky (EMA) by tak mala byť lepšie pripravená na monitorovanie a zmierňovanie nedostatku životne dôležitých liečivých prípravkov a zdravotníckych pomôcok. Mala by tiež efektívnejšie reagovať na krízové situácie v oblasti verejného zdravia.

Agentúra vytvorí a bude spravovať Európsku platformu na monitorovanie nedostatkov liekov, ktorá by mala uľahčiť zber dát. Zriadené tiež budú aj dve riadiace skupiny – pre monitorovanie nedostatok liekov a zdravotníckych pomôcok.

Viac..  Michal Wiezik: V prísne chránených rezerváciách Slovenska je miera poškodenia lesných porastov významne nižšia

Zintenzívni sa tiež spolupráca so všetkými subjektmi dodávateľského reťazca. Na práci riadiacich skupín by sa ako pozorovatelia mali zúčastňovať experti zastupujúci pacientov a zdravotníckych pracovníkov, ale aj držitelia rozhodnutí o registrácii liekov, veľkoobchodní distribútori a ďalšie subjekty pôsobiace v oblastiach, ktoré súvisia so zdravotnou starostlivosťou.

Agentúra tiež vytvorí verejnú webovú stránku s informáciami o nedostatkových liekoch. Dáta týkajúce sa klinických testov a informácie o autorizovaných liekoch by mali byť na základe novej legislatívy sprístupňované rýchlo a transparentne.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

hajsel

Robert Hajšel: Európsku úniu čaká ťažká zima. VIDEOBLOG

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …