ukrajina
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Rada Európskej únie schválila núdzové úvery pre Ukrajinu v sume 1,2 miliardy eur


Rada Európskej únie poskytne Ukrajine núdzovú makro-finančnú pomoc v objeme 1,2 miliardy eur vo forme úverov, aby podporila stabilitu krajiny. Cieľom je poskytnúť rýchlu pomoc v situácii akútnej krízy a posilniť odolnosť Ukrajiny. Pomoc Rada EÚ schválila len 21 dní po tom, ako svoj návrh predložila Európska komisia. Rada o tom informovala v pondelok na svojej internetovej stránke.

EÚ túto ekonomickú pomoc Ukrajine zrýchlila, keďže terajšie geopolitické napätie má škodlivý vplyv na ekonomickú a finančnú stabilitu krajiny. Pretrvávajúca bezpečnostná hrozba už vyvolala podstatný odlev kapitálu. Ukrajina stráca prístup na medzinárodné kapitálové trhy pre zvýšenú geopolitickú neistotu a pre jej vplyv na ekonomickú situáciu.

Terajšia makro-finančná pomoc bude trvať dvanásť mesiacov a bude pozostávať z dvoch tranží. V rokoch 2014 až 2021 Európska únia podporila Ukrajinu piatimi po sebe nasledujúcimi operáciami makro-finančnej pomoci vo forme úverov v celkovej sume päť miliárd eur.

Viac..  Komisia navrhla nové pravidlá pre uznávanie rodičovstva medzi členskými štátmi

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel sľubuje pomoc Ukrajine napriek maďarskému vetu

Vysokopostavení predstavitelia Európskej únie sľúbili, že zabezpečia, že Ukrajina dostane v budúcom roku finančnú pomoc …