Didier Ryenders
Didier Reynders, eurokomisár pre spravodlivosť. PHOTO: European Union 2021.

Kroky Ruska na východe Ukrajiny znamenajú akt vojny, tvrdí eurokomisár Didier Reynders


Ruské rozhodnutie o uznaní nezávislosti ukrajinských separatistických regiónov Luhansk a Doneck a vyslanie vojakov na toto územie znamená „akt vojny“. V utorok to vyhlásil európsky komisár pre spravodlivosť Didier Reynders. Ako dodal, blok 27 štátov je pripravený uvaliť na Rusko sankcie. V rozhovore pre belgickú televíznu stanicu RTBF dodal, že pre uskutočnenie tohto kroku je potrebná jednomyseľná zhoda členských štátov Európskej únie (EÚ). Predpokladané opatrenia budú podľa neho prichádzať postupne v závislosti od ruských krokov.

Na začiatku by to mohol byť zákaz vycestovania do EÚ pre vybrané osoby a sankcie proti hospodárskym subjektom prostredníctvom zablokovania ich majetku v Európe a v ďalšom zahraničí, dodal Reynders. Bude tiež potrebné zabezpečiť, aby sa z Ruska nedovážali žiadne tovary a služby vrátane energií a aby Rusko stratilo prístup ku globálnym finančným službám, pokračoval eurokomisár. Otvorené sú všetky scenáre a členské štáty diskutujú aj o možnostiach diplomacie, ktorá by konflikt zmiernila, uzavrel Reynders.

Viac..  Únia v rámci podpory Ukrajiny spúšťa vojenskú pomocnú misiu

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel sľubuje pomoc Ukrajine napriek maďarskému vetu

Vysokopostavení predstavitelia Európskej únie sľúbili, že zabezpečia, že Ukrajina dostane v budúcom roku finančnú pomoc …