Ilustračné PHOTO Zdroj: screenshot © European Union, European Council

Sanofi a GSK požiadajú liekových regulátorov v USA a EÚ o schválenie ich novej vakcíny

Farmaceutické spoločnosti Sanofi a GlaxoSmithKline (GSK) v stredu oznámili, že požiadajú liekových regulátorov v USA a Európskej únii o schválenie ich novej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Rozhodli sa tak po tom, čo testy na ľuďoch ukázali vysokú úroveň ochrany proti ochoreniu. Dve dávky vakcíny podľa výsledkov testov v neskorom štádiu mali 58-percentnú účinnosť pri prevencii infekcie a 75-percentnú účinnosť pri prevencii stredne závažného až závažného ochorenia. Ďalšia štúdia sa venovala posilňujúcej dávke vakcíny, ktorá podľa jej výsledkov vyvoláva značný nárast neutralizujúcich protilátok.

Spoločnosti plánovali mať vakcínu hotovú už minulý rok, ale prvotné testy vykazovali nedostatočnú imunitnú reakciu u ľudí vo veku nad 60 rokov. Testy v poslednom štádiu súčasného zloženia vakcíny sa uskutočnili na 10-tisíc dospelých v USA, Ázii, Afrike a Latinskej Amerike. Spoločnosti neposkytli rozpis účinnosti vakcíny pre rôzne vekové skupiny. Úplné výsledky štúdie zverejnia koncom tohto roka.

Viac..  Stredná dĺžka života v Európskej únii vlani pokračovala v poklese

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

EMA začala priebežné hodnotenie posilňujúcej vakcíny od španielskej firmy Hipra

Európska lieková agentúra (EMA) začala priebežné hodnotenie experimentálnej posilňujúcej vakcíny proti koronavírusu od španielskej spoločnosti …