MHD
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Bratislava bude mať 50 nových trolejbusov, 39 miliónov eur pôjde z eurofondov

Minister dopravy Andrej Doležal dnes so zástupcami Dopravného podniku Bratislava podpísal zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku na nákup trolejbusov. 50 nových vozidiel by malo byť dodaných do konca budúceho roka.

„Pre nás je kľúčové motivovať ľudí, aby presadli z áut do verejnej dopravy, ktorá je neporovnateľne ekologickejšia a trvalo udržateľná. Preto podobné projekty, ktoré zvýšia jej atraktivitu, vítame. Pred niekoľkými týždňami sme rovnako s DPB podpisovali zmluvy na prípravu predĺženia trolejových tratí a sme pripravení podporovať rozvoj verejnej dopravy po celom Slovensku,“ povedal minister dopravy Andrej Doležal.

Trolejbusy budú vybavené moderným informačným aj kamerovým systémom, Wi-Fi či nabíjačkami na telefóny. Medzi nakupovanými vozidlami je aj 16 kusov 24-metrových trolejbusov, ktoré patria medzi najdlhšie na svete a pozornosť vzbudili už pri testovacích jazdách. Jazdiť budú na linke 71 z Hlavnej stanice do Vrakune.

„Všetky trolejbusy sú hybridné, to znamená, že vedia jazdiť aj tam, kde trolejové vedenie nie je. Na rozdiel od minulosti však na takúto jazdu už nebudú využívať dieselový motor, ale elektrický. To len podčiarkuje fakt, že v Dopravnom podniku Bratislava dbáme na ekológiu a zelené riešenia,“ dodal poslanec parlamentu a zároveň predseda dozornej rady DPB Ľuboš Krajčír.

Celková výška nenávratného finančného príspevku je 43 364 756,72 €. Z eurofondov je na tento nákup vyčlenených 38,8 milióna €, zo zdrojov štátneho rozpočtu 4,5 milióna € a prijímateľ, teda DPB, sa na nákupe nových vozidiel bude podieľať 2,3 miliónmi €.

Viac..  EUROBAROMETER: Európania schvaľujú reakciu EÚ na vojnu na Ukrajine

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

pocitac

Zlepšenie digitálnych zručností znevýhodnených občanov podporí MIRRI SR aj z eurofondov

Schopnosť využívať užitočné mobilné aplikácie, bezchybné ovládanie asistenčných pomôcok, či školenia rešpektujúce hendikep sú pre …