Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. Foto: Archív IŠ.

Ivan Štefanec: Umelá inteligencia môže zachraňovať životy, ale aj sledovať ľudí

Osobitný výbor Európskeho parlamentu pre umelú inteligenciu v digitálnom veku schválil  záverečnú správu, ktorá opisuje ako má Európska únia reagovať na výzvy, ktoré prináša umelá inteligencia.

Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) je potrebné, aby bola umelá inteligencia posudzovaná vždy s dopadom na život človeka a jeho ľudské práva. Za neprípustné označil jej zneužívanie na šírenie dezinformácií, sledovanie ľudí, či sociálne bodovanie občanov, ktoré by vedeli zneužiť diktatúry v nevídanom rozsahu. 

“Umelá inteligencia môže vyvíjať nové lieky, prispôsobovať špecifickú liečbu, zachraňovať životy, vykonávať nebezpečné práce, tvoriť pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou, vylepšiť produktivitu hospodárstva, efektívne riadiť dopravu a mnoho iného. Nesmieme však zabúdať na riziká a nastaviť právny rámec v ktorom nebude žiadny občan, či podnikateľ diskriminovaný,” vyjadril sa Štefanec.

Viac..  Slovenským víťazom Európskej ceny Karola Veľkého 2022 je Youth United Media

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Únia hľadá pravidlá pre umelú inteligenciu. Musí slúžiť pre dobro človeka, zdôrazňuje Lexmann 

Dáta  zozbierané umelou inteligenciou (AI) pri nákupnom správaní ľudí v obchode alebo pri spotrebe elektriny v domácnosti …