stefanec
Ivan Štefanec, europoslanenc /KDH, EPP/. PHOTO: redakcia/red.

Ivan Štefanec: Roaming pre občanov EÚ bez dodatočných nákladov


Európsky parlament schválil ďalšie pravidlá týkajúce sa služieb mobilného internetu, ako aj samotného telefonovania v zahraničí. Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) ide o veľmi dobrú správu, v časoch kedy ceny všetkého rastú, vďaka aktivite Európskeho parlamentu ceny roamingu pri telefonických a dátových službách do budúcna poklesnú.   

„Najdôležitejšie je, že občania Európskej únie budú môcť využívať služby mobilného internetu a telefonovania v iných členských krajinách EÚ bez dodatočných nákladov. Je to však aj pomoc menším operátorom a tiež operátorom, ktorí poskytujú klientom veľké množstvo dát, pretože sa obmedzia náklady, ktoré si spoločnosti účtujú navzájom,” hovorí Ivan Štefanec.

Nariadenie o roamingu, na konečnom znení ktorého sa v decembri dohodli vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady (ministrov) EÚ, je novelizáciou pôvodných predpisov z roku 2015, na základe ktorých boli v roku 2017 zrušené poplatky za roaming. Užívatelia mobilných telefónov budú môcť na základe novej legislatívy naďalej telefonovať zo zahraničia v rámci EÚ bez roamingových poplatkov, teda za cenu, akú platia doma.

Spotrebitelia budú mať zároveň v inom členskom štáte EÚ nárok na rovnakú kvalitu a rýchlosť mobilného pripojenia ako doma. Poskytovatelia roamingu budú povinní ponúknuť rovnakú kvalitu roamingu, akú majú klienti k dispozícii v ich domovskej krajine, za predpokladu, že to podmienky siete v navštívenom členskom štáte EÚ umožňujú. Poslancom sa podarilo presadiť ustanovenia, ktoré zakazujú praktiky vedúce k zníženiu kvality roamingových služieb – napríklad prechod zo 4G siete na 3G.

Bezplatný prístup k tiesňovým službám

Cestujúci vrátane osôb so zdravotným postihnutím budú mať plný prístup k službám tiesňovej komunikácie bez akéhokoľvek poplatku – či už pôjde o telefonát alebo textovú správu, a to vrátane prenosu informácie o polohe volajúceho. Operátori budú zároveň musieť užívateľov informovať o použití jednotného európskeho čísla tiesňového volania 112.

Viac..  Ivan Štefanec: Otvárať našim mladým ľudom dvere do Európy ma napĺňa radosťou

Výzva na skoncovanie s poplatkami za hovory v rámci EÚ

Poslanci počas rokovaní s ministrami členských štátov presadzovali aj zákaz účtovania príplatkov za hovory do iného členského štátu v rámci EÚ. Cena hovorov do inej krajiny v rámci Únie je v súčasnosti stanovaná na maximálne 19 centov za minútu. Výsledná dohoda zaväzuje Komisiu, aby sa touto otázkou zaoberala a zhodnotila, či je nevyhnutné túto maximálnu cenu hovoru do inej krajiny EÚ znížiť.

Strop veľkoobchodných roamingových poplatkov, teda maximálna cena, ktorú si operátori budú účtovať navzájom v prípade, že klient jedného z nich využije v inej krajine EÚ sieť druhého z nich, bude stanovený v roku 2022 na 2 eurá za gigabajt a postupne bude znižovaný až na 1 euro za gigabajt v roku 2027. Ak spotrebiteľ prekročí v rámci roamingu svoj zmluvný limit, suma účtovaná za ďalšie využívanie služieb nebude môcť prekročiť maximálny veľkoobchodný roamingový poplatok.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Zdanlivá internetová anonymita priniesla nové neduhy

Od roku 1988 si ľudia vo svete pripomínajú v posledný novembrový deň bezpečnosť informačných technológií …