peniaze
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

EK navrhuje, aby banky v únii ukrajinským utečencom vymenili bez poplatku do 10-tisíc hrivien na osobu


Európska komisia (EK) navrhla, aby krajiny 27-člennej Európskej únie (EÚ) umožnili miliónom ľudí, ktorí utiekli pred vojnou na Ukrajine, vymeniť si ukrajinské hrivny za národné meny hostiteľských štátov. EK v piatok uviedla, že cieľom jej návrhu je podpora koordinovaného postupu únie.

„Tento prístup je nutný z hľadiska toho, že Ukrajinská národná banka pozastavila výmenu hrivien za zahraničné meny, aby chránila obmedzené devízové rezervy,“ konštatovala EK. „Výsledkom je to, že úverové inštitúcie v členských krajinách EÚ sú neochotné robiť tieto výmeny vzhľadom na obmedzenú konvertibilitu hrivny,“ dodala komisia.

EK navrhla výmenu bez poplatku do sumy 10-tisíc hrivien (306 eur) na osobu podľa oficiálneho výmenného kurzu, ktorý zverejňuje Ukrajinská národná banka. Z Ukrajiny pred vojnou utiekli viac ako štyri milióny ľudí. Z nich viac ako 3,8 milióna pricestovalo do Európskej únie.

Viac..  R. Káčer: Je v našom záujme naďalej všestranne podporovať Ukrajinu

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel sľubuje pomoc Ukrajine napriek maďarskému vetu

Vysokopostavení predstavitelia Európskej únie sľúbili, že zabezpečia, že Ukrajina dostane v budúcom roku finančnú pomoc …