uhlie
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Európska komisia navrhla zakázať dovoz ruského uhlia


Európska komisia (EK) navrhla v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine zakázať dovoz uhlia z Ruska. V prípade, ak by návrh prešiel, by to boli prvé európske sankcie zamerané na lukratívny ruský obchod s energiami.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyen sa v utorok vyjadrila, že Európska únia (EÚ) potrebuje zvýšiť tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina po tom, čo označila za „ohavné zločiny“ spáchané v okolí Kyjiva. Zákaz importu uhlia má podľa Von der Leyen hodnotu štyri miliardy eur ročne. Ako dodala, únia už začala pracovať na ďalších sankciách, vrátane dovozu ropy.

Šéfka Európskej komisie však nespomenula zemný plyn. Medzi 27 členskými štátmi totiž panuje zhoda, že zameranie sa na plyn, ktorý sa používa na výrobu elektriny, vykurovanie domovov a tiež v priemysle, bude najťažšie zabezpečiť.

Viac..  Spoločné vyhlásenie: 1 miliarda na účely zlepšenia globálnej potravinovej bezpečnosti a pre ukrajinskú ekonomiku

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Únia je za vznik špecializovaného súdu, ktorý by vyšetril ruské vojnové zločiny

Európska únia (EÚ) v stredu navrhla zriadenie špecializovaného súdu podporovaného Organizáciou Spojených národov (OSN), aby …