simecka
Michal Šimečka, europoslanec /PS, RE/. PHOTO: redakcia/red.

Michal Šimečka: Oceňujem, že Slovensko darovalo Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300

BRATISLAVA – Ministerstvo obrany SR (MO SR) potvrdilo, že Slovenská republika odovzdala na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Organizácie Spojených národov (OSN) darovala Ukrajine systém protivzdušnej obrany S300.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v tejto súvislosti vyhlásil, že pri tom myslia aj na bezpečnosť Slovenska, preto darovanie systému uskutočnili až vtedy, keď za neho Slovensko dostalo plnohodnotnú náhradu. „Pôjde už o štvrtú batériu jedného z najmodernejších systémov protivzdušnej obrany – Patriot od našich spojencov, ktorými tak bude pokryté územie SR. V porovnaní so systémom S300 sovietskej výroby s minimálnou možnosťou servisovania a končiacou technickou životnosťou je to skvelá správa pre Slovensko a zároveň veľká pomoc pre Ukrajinu,“ vyhlásil. Štvrtá batéria systému Patriot by mala prísť na Slovensku v priebehu budúceho týždňa. Ako vysvetlil Naď vo svojom profile na sociálnej sieti, dve batérie poskytli Nemci, jednu Holanďania a poslednú štvrtú poskytnú Slovensku Spojené štáty americké.

“Oceňujem, že Slovensko darovalo Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300. Je to významná pomoc pre nášho suseda, ktorý čelí ruskej agresii. No zároveň je to aj dôležitý signál o našich hodnotách, o jednoznačnej príslušnosti Slovenska do EÚ a NATO, o tom, že nechceme byť iba čiernym pasažierom, ale vieme sa za spoločné záujmy postaviť aj konkrétnymi činmi. O európsku bezpečnosť sa dnes bojuje na Ukrajine, presne tam bude systém S-300 najviac užitočný aj pre občanov Slovenska,” hovorí podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka /PS, RE/.

Viac..  Martin Hojsík: O ženy a utekajúce deti sa musíme starať už na hraniciach, aby sa ich nezmocnili obchodníci s bielym mäsom

Rezort obrany pripomína, že darovanie systému neznamená, že by sa Slovensko stalo súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Obranyschopnosť SR je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená štvrtou batériou systému Patriot, ktorá dorazí na Slovensko v priebehu nasledujúceho týždňa a ostane na našom území tak dlho, ako to bude potrebné.

(redakcia/SITA).

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: Aj keď sa skončí vojna na Ukrajine, nebude to ešte bodka za celým prípadom. Je v našom záujme pomôcť jej

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Poslanci …