Mimoriadne zasadnutie EP, situácia na Ukrajine. PHOTO: © European Union 2022 - Source : EP

Pomoc utečencom z Ukrajiny: Poslanci schválili prednostné čerpanie 3,4 miliardy eur pre štáty EÚ

Európsky parlament schválil nariadenie umožňujúce okamžité uvoľnenie 3,4 miliardy eur pre štáty EÚ, ktoré poskytli útočisko ľuďom z Ukrajiny utekajúcim pred ruskou agresiou.

Prijatie naliehavých podporných opatrení nadväzuje na rozhodnutie poslancov z minulého týždňa o presmerovaní prostriedkov z azylového a kohézneho fondu do krajín EÚ, ktoré prichýlili utečencov pred ruskou inváziou na Ukrajinu.

Plénum pomerom hlasov 549 (za): 1 (proti): 8 (zdržalo sa hlasovania) odobrilo okamžité uvoľnenie približne 3,4 miliardy eur z prostriedkov REACT-EU v celkovom dostupnom objeme 10 miliárd eur. Poslanci tak schválili rýchlejší prístup vlád členských štátov EÚ k financiám, ktoré by mali byť vynaložené na infraštruktúru, ubytovanie, vybavenie, zamestnávanie, vzdelávanie, sociálnu inklúziu, zdravotnú starostlivosť a starostlivosť o deti utečencov.

Nové pravidlá zvýšia objem počiatočného predbežného financovania z 11% na 15% pre všetky členské štáty Európskej únie. Krajiny EÚ na hraniciach s Ukrajinou, teda Slovensko, Maďarsko, Poľsko a Rumunsko, ako aj štáty Únie, ktoré prijali významné množstvo utečencov zodpovedajúce viac ako jednému percentu ich populácie, teda Bulharsko, Česko, Estónsko a Rakúsko, budú môcť okamžite čerpať až 45% z prostriedkov REACT-EU pôvodne určených na obnovu po pandémii, a to bez nutnosti doložiť v tomto štádiu akúkoľvek faktúru.

Viac..  Vladimíra Bilčíka vymenovali za tieňového spravodajcu vo Vyšetrovacom výbore vo veci softvéru Pegasus

Súvislosti

Podľa údajov Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) opustilo od 24. februára do 6. apríla Ukrajinu vyše štyri milióny ľudí – väčšina z nich smerovala do susedných krajín. REACT-EU je balík pomoci z roku 2020 v celkovom objeme takmer 50 miliárd eur, ktorý má pomôcť zmierniť následky krízy spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19 v celej EÚ.

Ďalší postup

Parlamentom schválené nariadenie musí ešte formálne odobriť aj Rada (ministrov) EÚ. Následne – deň po zverejnení v Úradnom vestníku EÚ – vstúpia nové predpisy do platnosti.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

ukrajina-eu

EÚ musí posilniť podporu občanom a podnikom a pomoc Ukrajine, žiadajú europoslanci

Europoslanci žiadajú o finančnú podporu na riešenie dôsledkov vojny na Ukrajine. Zdrojom má byť konfiškácia …