Janez Janša PHOTO: © European Union

Voľby v Slovinsku vyhralo liberálne zelené hnutie. Strana premiéra Janšu skončila ako druhá


ĽUBĽANA – V nedeľu sa okrem Francúzska konali voľby aj v Slovinsku, kde prekvapivo vyhralo liberálne zelené Hnutie Sloboda s 35,8 percentami. Na druhom mieste skončila strana doterajšieho premiéra Janeza Janšu, Slovinská demokratická strana, so ziskom 22,5%, vyplýva z prieskumu verejnej mienky agentúry Mediana, ktorý zverejnila verejnoprávna TV Slovinsko a komerčná Pop. TV. Parlamentné voľby v Slovinsku poznačila aj veľká voľebná účasť, uvádza portál Aljazeera.

Ak by sa výsledok potvrdil v oficiálnom sčítaní, výsledok by znamenal, že nováčik vo voľbách Hnutie za slobodu má väčšiu šancu zostaviť ďalšiu vládu v koalícii s menšími stredoľavými stranamy, čo je rana pre populistu Jansu, ktorý bol obvinený z toho, že počas vlády tlačil krajinu doprava, informuje portál.

Viac..  M. Beňová: Rozširovanie EÚ posilňuje stabilitu a je v našom strategickom záujme

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom osemročného gymnázia a Milestone Institute v Budapešti. Marco je autorom knihy Európa v Kocke, ktorá zjednodušene vysvetľuje fungovanie Únie, a zachytáva náš život v nej. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie.

Odporúčame pozrieť

Európska výročná konferencia „Mier a poľnohospodárstvo“ v Slovinsku

Novo mesto (Slovinsko), 28. 10. 2022 – Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan sa …