Dombrovskis
Valdis Dombrovskis, výkonný podpredseda pre hospodárstvo. PHOTO: © European Union.

Európska komisia zvažuje určitú formu ropného embarga voči Rusku, tvrdí Dombrovskis


Európska únia (EÚ) čoskoro predstaví šiesty balík sankčných opatrení proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Ako pre web The Times uviedol výkonný podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis, sankcie budú obsahovať „nejakú formu“ embarga na ruskú ropu, ktoré by Moskvu pripravilo o lukratívne príjmy z exportu energií.

„Pracujeme na šiestom balíku sankcií a jednou z otázok, ktoré zvažujeme, je nejaká forma ropného embarga. Keď zavádzame sankcie, musíme to urobiť spôsobom, ktorý maximalizuje tlak na Rusko a zároveň minimalizuje vedľajšie škody na nás samých,“ povedal Dombrovskis.

EÚ je vnútorne rozdelená v otázke, či a ako zacieliť na ruský energetický export vzhľadom na to, že štáty únie sú silne závislé od ruskej ropy a zemného plynu pri výrobe elektriny pre domácnosti a podpore svojho priemyslu. Dombrovskis uviedol, že presné detaily ropného embarga ešte neboli dohodnuté, ale mohli by zahŕňať postupné „odstrihávanie sa“ od ruskej ropy alebo uvalenie ciel na vývoz nad určitý cenový strop.

Viac..  Ivan Štefanec: Rusko využíva teroristické prostriedky dlhodobo a plánovane

Podľa Dombrovskisa si sankcie budú vyžadovať jednomyseľnú podporu všetkých 27 členských štátov EÚ a mohli by byť schválené do budúceho mesiaca. Dodal, že Brusel tiež zvažuje opatrenia na odstránenie najväčšej ruskej banky Sberbank z platobného systému Swift.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Únia je za vznik špecializovaného súdu, ktorý by vyšetril ruské vojnové zločiny

Európska únia (EÚ) v stredu navrhla zriadenie špecializovaného súdu podporovaného Organizáciou Spojených národov (OSN), aby …