zemny plyn
Ilustračné PHOTO: © European Union.

EÚ: Podľa šéfa IEA Rusko zmenilo dodávky plynu na zbraň

Rozhodnutie Ruska zastaviť dodávky plynu do Poľska a Bulharska označil výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol za „zmenu dodávok energií na zbraň“. „Krok Gazpromu úplne zastaviť dodávky plynu do Poľska je ďalším znakom, že Rusko politizuje existujúce dohody a len to zrýchli európsku snahu odpojiť sa od ruských dodávok energií,“ napísal Fatih Birol v stredu ráno na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Šéf IEA dodal, že rozhodnutie Ruska „dáva jasnejšie ako kedykoľvek inokedy najavo, že Európa musí konať rýchlo, aby zredukovala svoju závislosť od ruských energií“.

Po tom, ako ruský plynárenský podnik Gazprom oznámil, že prerušuje dodávky plynu Poľsku a Bulharsku, pretože od 1. apríla od nich nedostal platby, ceny plynu na trhu Európskej únie v stredu ráno stúpli. Referenčný európsky kontrakt na dodávky plynu na burze v Amsterdame v jednom okamihu stúpol o 24 percent na 125 eur za megawatthodinu.

Viac..  EÚ podniká kroky na pozastavenie všetkých ciel na dovoz z Ukrajiny

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

M. Beňová: Energetická bezpečnosť si bude vyžadovať posilnenie solidarity a spolupráce

Kredibilita Ruska ako stabilného dodávateľa energií a dôvera vo vzájomne výhodnú spoluprácu je v dôsledku jeho neustáleho …