vcely
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Martin Hojsík: Podporí minister Vlčan vyššiu ochranu včiel a transparentnosť?


Tento týždeň budú zástupcovia Slovenska a ďalších štátov EÚ rozhodovať o ochrane čmeliakov a ďalších opeľovačov. Poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík vyzval ministerstva pôdohospodárstva Samuela Vlčana, aby zaručil, že Slovensko podporí návrhy Komisie na zvýšenie ochrany opeľovačov a súčasne konečne začne zverejňovať pozície Slovenska k ochrane opeľovačov a povoľovaniu pesticídov, s ktorými idú slovenskí zástupcovia do Bruselu.

Na európskej úrovni sa v najbližších dňoch rozhodne o tom, či v Európe, vrátane Slovenska, budeme dostatočne chrániť včely samotárky a čmeliaky. Ide o významné opeľovače, ktorých prosperita by nám mala ležať na srdci. A nielen kvôli nim samým, ale predovšetkým nám a produkcii jedla,” uviedol europoslanec za PS Martin Hojsík.

Na prvý pohľad ide možno o veľmi technický problém, no v skutočnosti je to jednoduché. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) pred 9 rokmi navrhol, aby ochranný cieľ pre včely stanovujúci prijateľnú mieru redukcie kolónií spôsobenú autorizovanými pesticídmi, nepresiahol prahovú hodnotu 7%. To bolo odvtedy blokované niekoľkými členskými štátmi vrátane Slovenska, čo viedlo k nedostatočnej ochrane opeľovačov pred účinkami pesticídov. Hranica 7 % je založená na najaktuálnejších vedeckých poznatkoch. Napriek tomu došlo k politickej dohode v Rade založenej na 10% hranici určenej špecificky pre včelu medonosnú. Čmeliaci a včely samotárky do tejto dohody nespadali, aj vzhľadom k ich odlišnej ekológii a biológii. A to je veľký problém,” upozoril Hojsík.

Viac..  L. Ď. Nicholsonová prišla s tvrdou rezolúciou, slovenské rómske osady rieši Európsky parlament

Martin Hojsík varuje, že by malo byť neprijateľné ustanoviť rámec, ktorý by uprednostňoval používanie chemických pesticídov pred povinnosťou regulačných orgánov chrániť biodiverzitu, potravinovú bezpečnosť a zdravie životného prostredia a napokon aj pred právami včelára. “S ohľadom na vysokú citlivosť daných druhov na škodlivé rezíduá je namieste najvyššia možná opatrnosť a zvolenie si možnosti dopredu nedefinovaného prahu ochrany čmeliakov a včiel samotárok.

Podľa Hojsíka je problematickým aj fakt, že verejnosť nepozná aktuálnu pozíciu ministerstva pôdohospodárstva: “Som presvedčený, že verejnosť si zaslúži poznať pozície našej vlády na európskej úrovni ako k ochrane opeľovačov, tak k povoleniu jednotlivých pesticídov, respektíve aktívnych látok. Najmä keď vláda deklaruje aj v programovom vyhlásení podporu ochrane včiel,” uzavrel europoslanec PS Hojsík.

List z júna minulého roka:

Aktuálny list europoslanca ministrovi Vlčanovi:

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

hojsik

Martin Hojsík: Za ochranu včiel musíme bojovať doma aj v Bruseli. VIDEO

📣Včely potrebujú skutočnú ochranu, a snažím sa o tom presvedčiť slovenské ministerstvo pôdohospodárstva. Aj vďaka …