Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: FB M. Benova

M. Beňová: Energetická bezpečnosť si bude vyžadovať posilnenie solidarity a spolupráce

Kredibilita Ruska ako stabilného dodávateľa energií a dôvera vo vzájomne výhodnú spoluprácu je v dôsledku jeho neustáleho vyhrážania sa európskym štátom a praktického obmedzovania dodávok surovín výrazne poškodená.

Nejde pritom pritom len o udalosti po začatí neodôvodnenej ruskej vojenskej agresie na Ukrajine,“ pripomenula poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová. Výrazné výkyvy a obmedzovanie dodávok plynu do Európy sa začali už priebehu letných mesiacov minulého roka. Počas zimného obdobia, tesne pred Vianocami, tiež Rusko bezdôvodne zastavilo dodávky plynu prostredníctvom jedného z kľúčových plynovodov Jamal – Európa.

Európska únia sa preto na súčasnú situáciu a pokračujúce vydieranie z ruskej strany mohla už nejaký čas pripravovať,“ uviedla europoslankyňa. Nedávne zastavenie dodávok do Poľska a Bulharska, ako dôležitých tranzitných krajín, ako aj obmedzenie dodávok plynu po obsadení jednej z odovzdávacích staníc na ukrajinskom území ruskou armádou, však je nevyhnutné považovať za ďalšie z výstražných precedensov.

Energetickú bezpečnosť je v súčasnosti možné zaistiť len prostredníctvom európskej solidarity a prehĺbenia vzájomnej spolupráce v tejto oblasti. Pri spoločnej koordinácii na to aj vďaka energetickej únii už máme vytvorené konkrétne nástroje,“ uzavrela Monika Beňová. Európsky parlament sa bude otázkami ohľadom dodávok energetických surovín a energetickej bezpečnosti zaoberať na dnešnom plenárnom zasadnutí.

Viac..  Europoslanci žiadajú zriadenie tribunálu na potrestanie ruských zločinov

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

sudnictvo

Európsky ľudskoprávny súd môže rozhodovať o žalobách voči Rusku pre zostrelenie letu MH17

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v stredu rozhodol, že môže rozhodovať o žalobách podaných …

Consent choices