Podpora Ukrajiny. PHOTO: © European Union 2022 - Source : EP

Europoslanci žiadajú osobitný medzinárodný tribunál na prešetrenie zločinov agresie na Ukrajine

Osobitný medzinárodný tribunál by mal v prípade zločinov agresie na Ukrajine prešetriť konanie ruského politického vedenia, vojenských veliteľov a ich spojencov. V uznesení prijatom vo štvrtok Európsky parlament vyzýva EÚ, aby prijala všetky potrebné opatrenia v medzinárodných konaniach a súdoch na podporu stíhania ruského a bieloruského režimu za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti, genocídu a agresiu. Poslanci Európskeho parlamentu žiadajú, aby sa tieto vyšetrovania a následné trestné stíhania vzťahovali aj na všetkých zamestnancov ruských ozbrojených síl a vládnych úradníkov zapojených do vojnových zločinov. Uznesenie o boji proti beztrestnosti vojnových zločinov na Ukrajine bolo prijaté zdvihnutím ruky.

Osobitný medzinárodný tribunál

V prijatom uznesení Parlament vyzýva EÚ, aby podporila zriadenie osobitného medzinárodného tribunálu na stíhanie zločinov agresie na Ukrajine, v súvislosti s ktorými nemá Medzinárodný trestný súd (ICC) právomoc. Novozriadený tribunál by mal za tieto zločiny vyvodiť zodpovednosť ruského politického vedenia, vojenských veliteľov a ich spojencov.

Poslanci EP tiež žiadajú, aby EÚ čo najskôr poskytla všetky potrebné ľudské a rozpočtové zdroje a administratívnu, vyšetrovaciu a logistickú podporu potrebnú na zriadenie tribunálu.

Podľa poslancov Európskeho parlamentu hlásené zverstvá ako neselektívne ostreľovanie miest a obytných oblastí, nútené deportácie, používanie zakázanej munície, útoky na civilné obyvateľstvo unikajúce cez vopred dohodnuté humanitárne koridory, popravy a sexuálne násilie predstavujú porušenie medzinárodného humanitárneho práva. Možno ich považovať za vojnové zločiny, pričom ako poslanci zdôraznili, dosiaľ za ne nebol nikto stíhaný.

Viac..  Maďarsko nebude vetovať zdroje na zbrane pre Ukrajinu, tvrdí minister Szijjártó

Rýchlo konať

Poslanci EP zdôrazňujú, že EÚ musí konať rýchlo, pretože existuje vážne riziko, že v dôsledku pretrvávajúcich násilností budú dôkazy súvisiace s vojnovými zločinmi zničené.

Vyjadrujú plnú podporu vyšetrovaniu vedenému prokurátorom Medzinárodného trestného súdu a práci Vyšetrovacej komisie Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva, ako aj nezávislých organizácií občianskej spoločnosti a ukrajinských orgánov, ktoré zhromažďujú dôkazy.

Poslanci vítajú vytvorenie spoločného vyšetrovacieho tímu zriadeného Litvou, Poľskom a Ukrajinou, ktorý koordinuje Agentúra Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach Eurojust, a na ktorom sa tiež podieľa Úrad prokurátora Medzinárodného trestného súdu, a povzbudzujú aj ostatné členské štáty, aby sa k tímu pripojili.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

sudnictvo

Európsky ľudskoprávny súd môže rozhodovať o žalobách voči Rusku pre zostrelenie letu MH17

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v stredu rozhodol, že môže rozhodovať o žalobách podaných …

Consent choices