energeticka unia
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

I. Brocková na Konferencii o budúcnosti Európy: Sila EÚ spočíva v jednote jej členských štátov

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková v pondelok vystúpila v panelovej diskusii na tému EÚ vo svete a migrácia v rámci záverečnej hodnotiacej konferencie ku Konferencii o budúcnosti Európy.

“Sila EÚ spočíva v jednote jej členských štátov. Čím bude EÚ vnútorne silnejšia, tým silnejšia môže byť aj jej zahraničná politika a tým lepšie bude jej miesto vo formujúcom sa novom svetovom poriadku,“ uviedla štátna tajomníčka a pripomenula aj postavenie EÚ vo vzťahu k ozbrojenému konfliktu na Ukrajine. „Vojna na Ukrajine dodáva potrebe vnútornej jednoty naliehavosť a treba povedať, že EÚ je v otázke Ukrajiny súdržná a je aj navonok takto vnímaná. Jednoznačnú zhodu sme našli napríklad aj pri zdieľaní zásobníkov plynu za účelom pokrytia prípadných výpadkov dodávok z Ruska.“

Vo svetle konfliktu na Ukrajine sa diskusia venovala aj otázke obrany a bezpečnosti a tým súvisiacemu návrhu Konferencie o budúcnosti Európy vytvoriť spoločnú armádu EÚ. „Garantom bezpečnosti nášho kontinentu je NATO. Nesnažme sa ho nahradiť, nechcime robiť Európu vojensky a bezpečnostne autonómnou. To by nás stálo enormné finančné prostriedky a tie dokážeme investovať inde. Sústreďme sa na pokrok v zefektívňovaní procesov koordinácie a spolupráce medzi EÚ a NATO a zároveň zlepšujme spoluprácu navzájom vnútri EÚ,“ vyhlásila štátna tajomníčka.

Viac..  Lexmann: Investície mimo EÚ sú otázkou našich hodnôt a bezpečnosti

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Konferencia o budúcnosti Európy: občania požadujú od EÚ viac

Európsky parlament usporiadal podujatie zamerané na spätnú väzbu v nadväznosti na Konferenciu o budúcnosti Európy …

Consent choices