plyn, ropovod
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Rusko: Zákaz dovozu ruskej ropy je pre EÚ sebadeštruktívny


Rusko varovalo, že rozhodnutie Európskej únie (EÚ) z časti ukončiť dovoz ruskej ropy je „sebadeštruktívny“ krok, ktorý by sa eurobloku mohol vypomstiť. Ministerstvo zahraničia v Moskve vyhlásilo, že v pondelok dohodnutý zákaz 90 percent ropy z Ruska „veľmi pravdepodobne vyvolá ďalšie zvyšovanie cien, destabilizuje trhy s energiou a naruší dodávateľské reťazce“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Moskva tiež trvá na tom, že nebude predávať svoju ropu so stratou. Kremeľ na tlačovom brífingu uviedol, že aj keby dopyt v jednej časti sveta klesol, v inej by sa zvýšil, a ruské toky by sa podľa toho presmerovali. Nákupy ruskej ropy zo strany Indie, ktorá je tretím najväčším spotrebiteľom ropy na svete, sa od minulého roka viac ako zdvojnásobili, keďže India využíva zľavnené ceny.

Viac..  Únia predĺžila sankcie voči Rusku súvisiace s protiprávnou anexiou Krymu a Sevastopoľa

Zákaz 90 percent dovozu ruskej ropy do konca roka je súčasťou sankcií EÚ na Moskvu za jej inváziu na Ukrajinu. Predseda Európskej rady Charles Michel uviedol, že zákaz v celej EÚ odreže obrovský zdroj financovania pre ruskú vojnovú mašinériu a vyvinie tlak na Moskvu, aby sa dohodla na diplomatickom riešení a ukončila inváziu.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

vojak

USA pre ruské hrozby posilňuje svoju vojenskú prítomnosť v Európe

Spojené štáty americké podľa prezidenta Joea Bidena posilňujú svoju vojenskú prítomnosť v Európe na základe …