Michel
Predseda Európskej rady Charles Michel. PHOTO: © European Union-EP.

EÚ obvinila Rusko z potravinovej krízy a ruský veľvyslanec pri OSN na protest odišiel

Predseda Európskej rady Charles Michel obvinil Rusko, že využíva zásoby potravín ako „neviditeľné rakety proti rozvojovým krajinám“ a Kremľu tiež pripísal vinu za hroziacu svetovú potravinovú krízu. Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia v reakcii na jeho slová odišiel zo zasadnutia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN).

Michel sa pritom ruskému zástupcovi priamo prihováral, keď povedal, že pred niekoľkými týždňami sám videl milióny ton obilia, ktoré sú uviaznuté v kontajneroch a lodiach v ukrajinskom prístavnom meste Odesa, pretože „v Čiernom mori sú ruské lode“. Moskva podľa neho útočí na ukrajinskú dopravnú infraštruktúru a zásobníky obilia a jej tanky, letecké útoky a míny bránia Ukrajine sadiť a zbierať úrodu.

„Toto zvyšuje ceny potravín, vytláča ľudí do chudoby a destabilizuje celé regióny,“ skonštatoval Michel s tým, že „len Rusko samo je zodpovedné za hroziacu potravinovú krízu. Len Rusko samotné“. Ruské jednotky tiež obvinil z kradnutia obilia v oblastiach, ktoré na Ukrajine okupujú, pričom sa snažia „zvaliť vinu na iných“, čo označil za „zbabelé“ a „čistú a jasnú propagandu“.

Viac..  Grécky minister vyzval Európu na pomoc s migráciou

Nebenzia svojím odchodom uvoľnil ruské miesto na zasadnutí svojmu zástupcovi. Dmitrij Poľanskij neskôr prostredníctvom komunikačnej platformy Telegram uviedol, že Michelove komentáre boli „také drzé“, že ruský veľvyslanec odišiel z rokovania.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Objem nového balíka sankcií EÚ voči Rusku dosiahne 10 miliárd eur

Objem nového balíka sankcií voči Rusku dosiahne 10 miliárd eur. Ako referuje web Ukrajinská pravda, …

Consent choices