Ruslan Štefančuk a Roberta Metsola. PHOTO: © European Union 2022 - Source : EP

Predseda ukrajinského parlamentu vyzýva EÚ, aby Ukrajine udelila štatút kandidátskej krajiny

Predseda ukrajinskej Verchovnej rady (parlamentu) Ruslan Štefančuk vo svojom prejave pred poslancami v stredu vyzval EÚ, aby schválila žiadosť jeho krajiny o členstvo.

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola privítala predsedu Rady Štefančuka v rokovacej sále Parlamentu v Štrasburgu, pričom zdôraznila, že „boj Ukrajiny za slobodu, demokraciu a hodnoty, ktoré nás spájajú ako Európanov, je naším bojom. To, čím si Ukrajina prechádza, bolo ešte pred pár mesiacmi nemysliteľné, ale váš ľud inšpiroval svet“. Predsedníčka Metsola dodala, že Európsky parlament bude aj naďalej aktívne podporovať úsilie Ukrajiny o udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ. „Vieme, aké dôležité je vyslať jasný signál, že miesto Ukrajiny je v našej európskej rodine. Aby sme všetkým povedali, že Ukrajina je Európa,“ uviedla.

Predseda Rady Štefančuk vo svojom vystúpení opísal, ako prvý ruský útok na Ukrajinu šokoval jeho krajinu a celý svet. Ukrajinci si ale rýchlo uvedomili, čo musia urobiť: spojiť sa proti agresorovi. Predsedníčke Metsole vyjadril uznanie za to, že bola jedným z prvých európskych lídrov, ktorí navštívili Ukrajinu po vypuknutí vojny. Tiež sa poďakoval krajinám Európy za ich reakciu na ruskú agresiu, za prijatie ukrajinských utečencov a za to, že v týchto ťažkých časoch stáli na strane ukrajinského ľudu. Zároveň poukázal na perspektívu ďalších opatrení v prípade pokračovania vojny, vrátane ďalších sankcií EÚ, aj keď tieto začínajú negatívne ovplyvňovať európsku ekonomiku. „Pretože cena za porážku bude oveľa vyššia,“ zdôraznil.

Predseda Štefančuk tiež vyjadril svoje prianie, aby Európska únia dôrazne podporila želanie jeho krajiny získať štatút kandidátskej krajiny. Ukrajina a jej ľud potrebujú toto silné posolstvo Európy, zdôraznil, pričom akýkoľvek iný politický signál bude podľa neho prínosom len pre ruského prezidenta Vladimíra Putina a jeho režim. Poďakoval aj Európskemu parlamentu za jeho silnú podporu jeho krajine.

Prejav predsedu Štefančuka si môžete opätovne pozrieť tu. (08.06.2022)

Reakcie slovenských poslancov

Monika Beňová (S&D, SK) uviedla: „Príhovory ukrajinských najvyšších predstaviteľov sú jedným zo symbolov pokračujúcej podpory zo strany členských štátov Európskej únie v boji Ukrajiny s ruskou agresiou. Zároveň je to pre predsedu ukrajinského parlamentu aj príležitosť apelovať na urýchlené plnenie sľubov súvisiacich s dodávkou zbraní a vojenského materiálu určených na obranu pred ruskou ofenzívou.“

Vladimír Bilčík (EPP, SK) uviedol: „Ukrajina dnes potrebuje našu politickú aj vojenskú podporu na pomoc v boji proti ruskej agresii. Musíme sa sústrediť na ďalšiu vojenskú pomoc, pokračovať v sankciách proti Ruskej federácii a tento mesiac ponúknuť Ukrajine jednoznačný kandidátsky štatút na členstvo v Európskej únii. Ukrajina potrebuje jasnú európsku perspektívu po skončení ruskej agresie. Kyjev musí v tejto vojne uspieť a my Európania nesmieme poľaviť v našej pomoci.“

Viac..  EÚ nakúpi 12 nových hasičských lietadiel na hasenie najmä letných požiarov

Martin Hojsík (RE, SK) uviedol: „Prvoradou úlohou EÚ musí byť zabezpečenie európskeho mieru. Ruská agresia voči Ukrajine trvá už vyše 100 dní, no stále platí, tak ako v prvý deň, že Ukrajina potrebuje našu pomoc. Ruslan Stefančuk dnes vyzval európske krajiny na poskytnutie zbraní, ale aj prijatie ďalších tvrdých sankcii voči Rusku. Požiadavky Ukrajiny sú plne na mieste. Mrzí ma ale, že Slovensko tak váha, keď ide o zbavovanie sa našej závislosti na ruskom plyne a rope. Akoby predstaviteľom vlády nevadilo, že financujeme Putinovu nechutnú vojnu.“

Eugen Jurzyca (ECR, SK) uviedol: „Rusko dlhšie nezvláda úspešne spravovať vlastnú krajinu. Snaží sa tieto svoje problémy exportovať do zahraničia. Obranná pomoc Ukrajine je pomoc Slovensku a EÚ. Toto nie je žiadna špekulácia. Nielen nám, ale aj našim susedom okrem Rakúska sa už stalo, že boli vojensky napadnuté Moskvou.“

Peter Pollák (EPP, SK) uviedol: „V príhovore odzneli jasné posolstvá odhodlanosti Ukrajiny v boji za slobodu vytrvať, jej pripravenosť pohnúť sa ďalej v napĺňaní jej európskych ambícií. Je zrejmé, že rozhodnutie o jej kandidátskom štatúte dňa 24. júna bude v tomto smere kľúčovým.“

Ivan Štefanec (EPP, SK) uviedol: „Šiesty balík sankcií voči Rusku je nevyhnutný a v sankciách voči Rusku bude musieť EÚ pokračovať dovtedy, pokiaľ ruskí agresori neprestanú vraždiť občanov a okupovať územie nezávislého štátu. S Ruslanom Štefančukom som sa osobne stretol v Kyjeve v apríli počas mojej návštevy vojnou zmietanej Ukrajiny. Výsledkom tohto stretnutia bolo memorandum europoslancov z jedenástich krajín EÚ. Naďalej podporujem urýchlenie vstupu Ukrajiny do EÚ, aj obdobu Marshallovho plánu pre Ukrajinu.“

O mam

Odporúčame pozrieť

Europoslanci schválili podporu obchodu pre Ukrajinu aj ochranu poľnohospodárom EÚ

Európsky parlament v utorok schválil predĺženie dočasných opatrení na liberalizáciu obchodu pre Ukrajinu a zároveň …

Consent choices