zemny plyn
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Moskva opäť znížila dodávky zemného plynu do Európy


Rusko v piatok opäť zredukovalo dodávky zemného plynu do Európy, vrátane zníženia toku plynu o polovicu do Talianska a na Slovensko a jeho úplného zastavenia do Francúzska. Ide už o tretí deň významného obmedzenia dodávok tohto paliva, ktoré v Európe poháňa priemysel a produkciu elektriny.

Rusko vyhlásilo, že dôvodom redukcie dodávok cez plynovod Nord Stream 1 je technický problém, pretože v Kanade pre západné sankcie uviazlo vybavenie, ktoré tam je na údržbe. Lídri Nemecka a Talianska však obmedzenie dodávok označili za politický krok.

Ruský štátny energetický gigant Gazprom oznámil talianskej firme Eni, že v piatok jej dodá len 50 percent požadovaného objemu plynu. Taliansko dovozom z Ruska pokrýva 40 percent svojej spotreby plynu, ale pracuje na hľadaní alternatívnych zdrojov v takých krajinách, ako je Alžírsko.

Francúzsko už od Ruska nedostáva nijaký plyn. Francúzska plynárenská distribučná spoločnosť GRTGaz však v piatok povedala, že počas tohto leta neočakáva výpadky dodávok, čiastočne vďaka väčším dodávkam cez Španielsko. Francúzsko zvyčajne ruským plynom pokrývalo 17 percent svojej spotreby, ale na celkovom energetickom mixe krajiny sa plyn podieľa len zhruba 16 percentami.

Viac..  EÚ obvinila Rusko z potravinovej krízy a ruský veľvyslanec pri OSN na protest odišiel

Ceny júlových dodávok zemného plynu zostali v piatok na vysokej úrovni 126 eur za megawatt. Oproti pondelku stúpli o zhruba 50 percent. Ceny plynu však predtým klesli vzhľadom na skončenie zimnej vykurovacej sezóny.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

zemny plyn

Európska únia v júni po prvý raz doviezla viac plynu z USA ako z Ruska

BRATISLAVA – Európska únia (EÚ) po prvý raz v dejinách dováža väčšie množstvo plynu zo …