Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union-EP. 2020

M. Beňová: Slovensko mešká s realizáciou reforiem a investícií z plánu obnovy

Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti je hlavnou reakciou Európskej únie na hospodárske dopady pandémie. Tento finančný nástroj má prispieť k postupnej transformácii hospodárstiev v členských štátoch.

Mechanizmus je založený na výkonnosti. Národné plány obnovy a odolnosti majú prostredníctvom podpory realizácie reforiem a investícií pomáhať pri riešení špecifických problémov a výziev v jednotlivých krajinách Únie a posilňovať ich,“ priblížila poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová.

Napriek siláckym rečiam vládnych politikov má Slovensko už dnes problém s napĺňaním stanovených míľnikov a cieľov. „Boli to pritom práve politici súčasnej koalície, ktorí si ich bez konzultácie s odborníkmi sami stanovili,“ pripomenula europoslankyňa. Meškanie pri realizácii investícií a reforiem pritom automaticky ohrozuje vyplácanie peňazí.

Príkladom môže byť situácia v zdravotníctve, kde je jasné, že nemocnice, na ktoré sme dostali vyše miliardy eur do roku 2026 postaviť nestihneme. „Namiesto toho, aby sa spustili procesy súvisiace najmä s verejným obstarávaním, tu bohužiaľ vládne chaos a štát si dodnes nie je istý ani tým čo chce vlastne stavať,“ uzavrela Monika Beňová. Plénum Európskeho parlamentu sa bude správou o implementácii mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti zaoberať na dnešnom zasadnutí.

Viac..  Slovenskí mlynári: Naše mlyny čelia v EÚ tvrdej konkurencii

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Slovensko

Pre Plán obnovy je kľúčová spolupráca všetkých aktérov, zhodla sa rada vlády pre plán obnovy

Pre úspech plánu obnovy je dôležité zapojenie čo najväčšieho počtu aktérov, zhodli sa členovia Rady …

Consent choices