plyn
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Všetky zásobníky zemného plynu by mali byť pred zimou naplnené na 80 % kapacity


Krajiny Európskej únie (EÚ) sa v pondelok dohodli, že všetky zásobníky zemného plynu v 27-člennom bloku by sa mali na zimu doplniť najmenej na 80 % kapacity, keďže sa pripravujú na možnosť, že Rusko ešte viac zníži dodávky tejto suroviny.

EÚ sa snaží obmedziť dovoz ruských energií, keďže Moskva pokračuje vo vojenskej agresii voči Ukrajine, a nájsť iné zdroje. Zákaz dovozu ruského uhlia začne platiť v auguste a v priebehu nasledujúcich ôsmich mesiacov bude postupne zavedené embargo na väčšinu ropy z Ruska.

Moskva medzitým prerušuje dodávky zemného plynu, paliva používaného na pohon tovární a výrobu elektriny, ktoré EÚ nezahrnula do svojich vlastných sankcií z obáv, že to vážne poškodí európske hospodárstvo. Pred vojnou únia získavala asi 40 % svojho zemného plynu z Ruska. Moskva obmedzila dodávky plynu do viacerých krajín EÚ vrátane veľkých importérov Nemecka a Talianska a prerušila dodávky iným členom, ako sú Poľsko a Fínsko.

Viac..  Peter Pollák: Situácia v osadách je aj podľa predsedu Výboru EP pre regionálny rozvoj absolútny škandál a hanba

Rada EÚ prijala nariadenie o skladovaní plynu v pondelok po tom, čo Európska komisia v marci predložila tento návrh. Nariadenie tiež hovorí, že zásobníky plynu v EÚ budú musieť byť naplnené na 90 % kapacity pred zimou 2023/2024.

Niektorí členovia EÚ nemajú zásobníky, takže nariadenie stanovuje, že by mali skladovať 15 % svojej ročnej národnej spotreby plynu v iných členských krajinách.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Španielsko by sa mohlo stať centrom vývozu zemného plynu, ponúkol premiér Sánchez

Španielsko by sa mohlo stať centrom pre export zemného plynu do európskych krajín, ktoré chcú …