jadrova elektraren
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Slovensko a ďalších deväť krajín EÚ bojujú za jadro


Desať krajín Európskej únie vrátane Slovensko stále bojuje za jadrovú energiu. Slovenský minister hospodárstva Richard Sulík spolu so svojimi kolegami z Belgicka, Bulharska, Česka, Fínska, Francúzska, Maďarska, Litvy, Rumunska a Slovinska požadujú zahrnutie jadrovej energie do taxonómie EÚ. Podľa ministrov je to nevyhnutné na boj proti zmene klímy a na zvýšenie energetickej nezávislosti.

„Ak chce EÚ zostať na ceste k dekarbonizácii a zároveň zabezpečiť bezpečnosť dodávok, potrebujeme zmenu v postoji k jadrovej energii. Na uspokojenie energetických potrieb priemyslu a spoločnosti a na dosiahnutie cieľa EÚ v oblasti klimatickej neutrality do roku 2050 budú potrebné veľké objemy nízkouhlíkovej elektriny a nízkouhlíkového vodíka,“ uvádza sa vo vyhlásení, pod ktoré sa ministri podpísali.

Dopyt po elektrine sa podľa viacerých európskych štúdií počas nasledujúcich 30 rokov zdvojnásobí. „Je pritom dokázané, že klimatická neutralita a zaistenie bezpečnosti dodávok si budú vyžadovať investície vo výške 500 miliárd eur v nových zariadeniach na jadrovú energiu do roku 2050. Aby bolo možné odpovedať na túto výzvu, jadrová energia musí byť zahrnutá do politík Green Deal a REPowerEU Plan tak, ako to bolo modelované v európskej strategickej dlhodobej vízii Čistá planéta pre všetkých,“ zdôraznili ministri.

Viac..  Európska únia investuje 1,8 miliardy eur do projektov čistých technológií

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

plyn, ropovod

Komisia sa pripravuje na odstávky plynu z Ruska, prišla s plánom na zníženie dopytu

Európskej únii hrozia ďalšie prerušenia dodávok plynu z Ruska. Kremeľ zneužíva dodávky plynu ako zbraň …