Digitálny covid preukaz. PHOTO: © European Union 2020

Európa zažíva novú vlnu ochorenia COVID-19, tvrdí predstaviteľ Európskej liekovej agentúry


Popredný predstaviteľ Európskej liekovej agentúry (EMA) vo štvrtok uviedol, že mnohé členské štáty Európskej únie (EÚ) zažívajú novú vlnu ochorenia COVID-19, ktorú poháňajú vysokonákazlivé subvarianty omikronu BA.4 a BA.5.

Marco Cavaleri z EMA na online brífingu povedal, že spomenuté mutácie sa pravdepodobne do konca júla stanú dominantnými na celom európskom kontinente. Poznamenal, že hoci neexistujú dôkazy o tom, že tieto subvarianty spôsobujú silnejší priebeh ochorenia ako pri predchádzajúcich variantoch, nárast prenosu medzi staršími vekovými skupinami sa začína premietať do závažných priebehov ochorenia.

V apríli EMA odporučila ľuďom vo veku 80 rokov druhú posilňovaciu dávku vakcíny. Cavaleri uviedol, že druhé posilňovacie dávky momentálne odporúčajú ľuďom v EÚ vo veku od 60 do 79 rokov a „zdravotne zraniteľným osobám akéhokoľvek veku“.

Viac..  Úmrtia na COVID-19 klesli v Európe o 15 percent, počet nových prípadov je stabilný

Koronavírus sa však opäť nešíri len v Európe. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 30. júna uviedla, že počet nových prípadov vzrástol v predchádzajúcom týždni o 18 %, pričom celosvetovo bolo hlásených viac ako 4,1 milióna prípadov.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

EMA by podľa nemeckého ministra zdravotníctva mohla v septembri schváliť kombinované vakcíny

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach v piatok povedal, že Európska lieková agentúra (EMA) pravdepodobne na …