Vlajky Ukrajina - EÚ. PHOTO: PHOTO: © European Union 2022 - EP

Rada EÚ schválila dodatočnú makrofinančnú pomoc Ukrajine v objeme 1 miliardy eur

Rada Európskej únie (EÚ) v utorok rozhodla o urýchlenom poskytnutí dodatočnej makrofinančnej pomoci Ukrajine vo výške 1 miliardy eur. S už skôr vyplatenou núdzovou makrofinančnou pomocou dosiahne celková makrofinančná podpora EÚ Ukrajine od začiatku vojny 2,2 miliardy eur a očakáva sa jej ďalšie zvýšenie v nadchádzajúcich mesiacoch. Rada o tom informuje na svojej webstránke.

Cieľom novoprijatej makrofinančnej pomoci, ktorá má formu dlhodobého úveru za veľmi výhodných podmienok, je riešiť okamžité a najnaliehavejšie potreby Ukrajiny v oblasti financovania a zabezpečiť, aby ukrajinský štát mohol naďalej plniť svoje základné funkcie. K dispozícii bude jeden rok a vyplatí sa ako jedna splátka, ktorá sa môže rozdeliť na jednu alebo viac tranží. Splátku a pomoc uvoľnia po dohode s ukrajinskými orgánmi na memorande o porozumení. To bude zahŕňať zvýšenú transparentnosť a podávanie správ o využívaní finančných prostriedkov a vymedzí sa v ňom stanovenie požiadaviek na podávanie správ, s ktorými bude táto makrofinančná pomoc spojená.

Viac..  Slovenské čerpanie starých eurozdrojov ku koncu februára presiahlo objem 11 miliárd eur

„Pokračovanie materiálnej a finančnej pomoci nie je možnosťou, ale našou povinnosťou. Veľmi ma preto teší, že sme dnes urýchlili rozhodnutie o poskytnutí makrofinančnej pomoci vo výške 1 miliardy eur. Ukrajine tak poskytneme potrebné finančné prostriedky na pokrytie naliehavých potrieb a zaistenie fungovania kritickej infraštruktúry,“ vyjadril sa za predsedníctvo Česka v Rade tamojší minister financií Zbyněk Stanjura.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nový európsky Bauhaus: spustenie programu budovania kapacít s cieľom začať obnovu Ukrajiny

Komisia v partnerstve s ukrajinskými organizáciami spustila program budovania kapacít Nového európskeho Bauhausu na obnovu …

Consent choices