Vlajky Ukrajina - EÚ. PHOTO: PHOTO: © European Union 2022 - EP

Ministri zahraničia EÚ podporili ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine a odobrili ďalšie sankcie voči Rusku

Podľa štátnej tajomníčky ministerstva zahraničných vecí SR (MZV SR) Ingrid Brockovej je v záujme Slovenskej republiky, aby Ukrajina bola suverénna, prosperujúca a demokratická krajina. Uviedla to na júlovom zasadnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín Európskej únie (EÚ), na ktorom sa virtuálne zúčastnil aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Ministri odmietli špekulácie o „únave z podpory Ukrajine“, podporili ďalšiu vojenskú pomoc a politicky odobrili ďalšie sankcie voči Rusku, ktorých cieľom je znížiť príjmy Ruska slúžiace na vedenie vojny proti Ukrajine.

Témou boli aj vzťahy EÚ s krajinami Južnej Ameriky. V otázke vzťahov medzi Úniou a krajinami regiónu Latinskej Ameriky Ingrid Brocková konštatovala, že Latinská Amerika a Karibik sú hodnotovo najbližším regiónom Únie, ktorého veľká väčšina krajín má podobný postoj k situácii na Ukrajine, čo sa aj odrazilo na hlasovaniach v OSN. Po roku sa ministri opäť venovali aj téme digitálnej diplomacie. „Ochrana súkromia v digitálnom priestore je mimoriadne aktuálna. Platí, že rovnaké práva, aké majú ľudia v reálnom svete, musia byť zachované aj on-line,” dodala Brocková.

Viac..  Podiel Ruska na dovoze Únie od februára do decembra 2022 klesol o vyše polovicu

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

chemicke zbrane

Únia sa dohodla na spoločnom obstarávaní milióna kusov delostreleckej munície pre Ukrajinu

Členské štáty Európskej únie sa dohodli na spoločnom obstarávaní milióna 155-milimetrovej delostreleckej munície pre Ukrajinu. …

Consent choices