bioplyn
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Portugalsko a Španielsko nesúhlasia s plánom Európskej komisie, nechcú znižovať spotrebu plynu


Portugalsku a Španielsku sa nepozdáva plán Európskej únie (EÚ) pre prípad odstávky ruského plynu. Únia chce mať poistku pre prípad, že akékoľvek ruské prerušenie dodávok zemného plynu do únie zásadne nenaruší priemysel a nespôsobí ďalšie ochladenie v európskych domácnostiach počas budúcej zimy. Referuje o tom nemecký web spiegel.de.

Portugalský minister energetiky Joao Galamba však uviedol, že jeho krajina je „kategoricky proti“ neprimeranému a neudržateľnému návrhu EÚ. Návrh podľa neho nezohľadňuje špeciálne potreby hydroenergetických zariadení Španielska a Portugalska. V dôsledku súčasného sucha sú obe krajiny nútené vyrábať viac elektriny z plynových elektrární.

Španielska ministerka energetiky Teresa Riberová tiež povedala, že nechce spotrebiteľom diktovať limity spotreby plynu. „Nepredstavíme zákon, ktorý by diktoval teplotu termostatov v bytoch,“ povedala.

Európska komisia navrhuje, aby členské štáty v období od 1. augusta 2022 do 31. marca 2023 znížili spotrebu plynu o 15 %. Výkonný orgán EÚ taktiež požiadal o právomoc zaviesť povinné zníženie spotreby plynu v prípade celoeurópskeho varovania, keď bude existovať značné riziko vážneho nedostatku plynu alebo výnimočne vysokého dopytu po plyne, čo by malo za následok výrazné zhoršenie situáciu v dodávkach plynu.

Viac..  V Bruseli uzavreli dohodu o znižovaní spotreby plynu, Sulík vyjednal pre Slovensko výnimky

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

hajsel

Europoslanec Hajšel: Nástojím na tom, aby sme na úrovni EÚ pristúpili k zastropovaniu cien elektriny

Pre roky 2023 a 2024 nebude na Slovensku platiť štandardný mechanizmus cenovej regulácie dodávky elektriny …