Noční vlci. PHOTO: SITA/Ľudovít Vaniher

Nové sankcie EÚ: Putinovi motorkári si už Európu nepozrú


Európska únia (EÚ) dala na sankčný zoznam motorkársku skupinu Noční vlci a na sankčný zoznam sa tým pádom dostal aj šéf ich slovenskej pobočky.Motorkársky gang Noční vlci, ktorý vedie Alexander „Chirurg“ Zaldostanov, sa dostal na sankčný zoznam Európskej únie. Jeho vodcovia si tak už neužijú výlety po Európe, ktoré radi organizujú, najmä počas výročí udalostí druhej svetovej vojny. Noční vlci sú Putinov gang na amerických motorkách. Šíria ideológiu nenávisti, neznášanlivosti a ruskej imperiálnej rozpínavosti,” uviedol štátny tajomník ministerstva obrany SR Marian Majer na sociálnej sieti.

Návrh Európskej komisie schválila Európska rada, čím sa ocitol na sankčnom zozname aj líder slovenskej odnože Nočných vlkov Jozef Hambálek, ktorý si v Dolnej Krupej vytvoril súkromnú základňu. EÚ zmrazí jeho aktíva, čo znamená, že nebude môcť disponovať finančnými prostriedkami – hotovosťou, či zostatkami vo finančných inštitúciách EÚ. Akýkoľvek iný hnuteľný a nehnuteľný majetok nebude môcť predať ani využívať na tvorbu zisku, napríklad z prenájmu nehnuteľností.

Viac..  Únia zvažuje ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine za pol miliardy eur

Sankčným balíkom podľa Majera zasiahla Európska únia proti tým, ktorí narúšajú alebo ohrozujú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. „Noční vlci sa priamo zúčastnili na anexii ukrajinského Krymu v roku 2014 a sú dlhodobo súčasťou ruských hybridných vplyvových operácií v Európe. Kým v zahraničí sa prezentujú ako strážcovia pamiatky padlých sovietskych vojakov, v skutočnosti ide o skupinu neonacistov a vyznávačov svojráznej zmesi boľševizmu a pravoslávia. Po rozhodnutí zaradiť ich na sankčný zoznam si už v Európe nezajazdia. Ani ako vyslanci Kremľa, ani ako turisti v luxusných európskych destináciách,” dodal Majer.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

stihacka

Komisia víta medzinárodné odsúdenie ruského porušovania leteckých pravidiel a sankcií

Európska komisia (EK) privítala rozhodnutie Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO) vyzvať Rusko na okamžité …