Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simson. PHOTO: © European Union 2019 - Source : EP

Zníženie dodávok plynu zo strany Gazpromu je„politicky motivované“, konštatovala eurokomisárka


Najnovšie oznámenie ruskej štátnej plynárenskej spoločnosti Gazprom o ďalšom znížení dodávok zemného plynu cez plynovod Nord Stream 1, je „politicky motivovaný krok“. V utorok sa tak pred stretnutím s ministrami krajín Európskej únie (EÚ) zodpovednými za energetiku v Bruseli vyjadrila eurokomisárka pre energetiku Kadri Simson. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

„Nie je na to žiadny technický dôvod. Je to politicky motivovaný krok a my na to musíme byť pripravení. A práve z tohto dôvodu je preventívna redukcia nášho dopytu po plyne rozumnou stratégiou,“ skonštatovala eurokomisárka.

Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom v pondelok oznámila, že ďalej zníži dodávky zemného plynu do Európy cez Nord Stream 1 na 20 % jeho kapacity. Zdôvodňuje to opravami zariadenia. Podľa Simson to „opäť raz zdôraznilo, že musíme byť kedykoľvek pripravení na možné obmedzenia dodávok z Ruska“. „Musíme sa postarať o našu pripravenosť; musíme túto krízu riešiť hneď teraz a spoločne. A tým preventívne znížime náš dopyt,“ pokračovala.

Viac..  Európska rada uvalila reštriktívne opatrenia na Viktora a Oleksandra Janukovyčovcov

Európska komisia minulý týždeň navrhla, aby členské štáty v období od 1. augusta 2022 do 31. marca 2023 znížili spotrebu plynu o 15 %. Výkonný orgán EÚ taktiež požiadal o právomoc zaviesť povinné zníženie spotreby plynu v prípade celoeurópskeho varovania, keď bude existovať značné riziko vážneho nedostatku plynu alebo výnimočne vysokého dopytu po plyne, čo by malo za následok výrazné zhoršenie situácie v dodávkach plynu.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

súdy, právo, justícia

Všeobecný súd zamietol žalobu poľskej firmy, podľa ktorej EK nežiadala od Gazpromu dostatočné záväzky

Všeobecný súd Európskej únie zamietol žalobu poľskej energetickej firmy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. …