jurzyca
Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/. PHOTO: European Union 2022.

Eugen Jurzyca o dotovaní výroby čipov: Komisia predpovedá ich nedostatok, pritom už dnes začína byť na trhu ich prebytok


Čipy sú strategickými aktívami kľúčových priemyselných hodnotových reťazcov. Digitálna transformácia podnecuje vznik nových trhov pre odvetvie výroby čipov, ako sú napríklad vysoko automatizované autá, cloud, internet vecí, konektivita, kozmický priestor, obrana a superpočítače. Eurokomisia chce v nasledujúcich rokoch podporiť postupný presun výroby do Európy. Uvoľniť chce 11 miliárd EUR na podporu ich vývoja v Európe v snahe znížiť závislosť na ich dovoze. Do konca roku 2030 by táto podpora mala vyvolať investície v objeme 43 miliárd EUR.

V dôsledku nedávneho celosvetového nedostatku polovodičov boli závody v širokej škále odvetví – od automobilov až po zdravotnícke – nútené ukončiť prevádzku. Tým sa ešte viac zvýraznila extrémna globálna závislosť hodnotového reťazca polovodičov od obmedzeného počtu aktérov pôsobiacich v zložitom geopolitickom kontexte. Poukázalo to však aj na to, aké dôležité postavenie majú polovodiče pre celý európsky priemysel a spoločnosť.

Podľa šéfky Európskej komisie sa v súčasnosti podieľa EÚ na produkcii čipov cca deviatimi percentami. Závislí sme na dovoze hlavne zo Spojených štátov, Číny a Taiwanu. Do konca desaťročia by sme mali byť schopní vyprodukovať raz toľko čipov ako v súčasnosti, čo by na celosvetovej produkcii predstavovalo podiel cca 20%.

Viac..  Brusel chce, aby nadnárodné spoločnosti platili dane z tzv. neočakávaných ziskov

Europoslanec Jurzyca má iný pohľad

Slovenský europoslanec Eugen Jurzyca však oponuje. Po stabilizácii situácie začína byť na trhu ich prebytok, ako upozorňuje aj prestížny The Economist. “Komisia predpovedá dlhodobý nedostatok čipov. Chystá sa preto ich výrobu v EÚ dotovať jedenástimi miliardami eur. Pritom už dnes začína byť čipov na trhu prebytok. Myslím si preto, že hrozí plytvanie verejnými zdrojmi. Opýtal som sa preto Komisie, akú hodnotu za peniaze na dotovanie výroby čipov dostane občan,” pýta sa Jurzyca.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: Ako člen delegácie pre Strednú Áziu oceňujem kroky Kazachstanu

Ako člen delegácie EP pre Strednú Áziu oceňujem kroky Kazachstanu, ktoré táto krajina podnikla od …