električka
Nová električka v Bratislave. PHOTO: DPB.

Na podporu verejnej dopravy majú ísť zo zdrojov EÚ v novom programovom období stovky miliónov eur


Z finančných prostriedkov Európskej únie v objeme takmer 13 miliárd eur, ktoré bude môcť Slovensko využiť na projekty v novom programovom období 2021 – 2027, majú ísť stovky miliónov na podporu verejnej dopravy. Na nákup nových električiek, trolejbusov a ekologických autobusov pôjde z budúcich eurofondov 790 miliónov eur. Informovala o tom ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

„Cestovanie verejnou dopravou nemá byť utrpenie, ale spoľahlivý a pohodlný spôsob, ako sa dostať do práce, do školy, na nákup či k lekárovi. Ak chceme, aby ľudia čo najmenej jazdili autami, ktoré zamorujú ovzdušie a upchávajú cesty, musia mať kvalitnú alternatívu,“ uviedla na sociálnej sieti vicepremiérka. Na rozvoj cyklodopravy podľa nej pôjde sto miliónov eur. „Vybudujeme za ne stovky kilometrov nových cyklochodníkov, aby boli v bezpečí cyklisti aj vodiči,“ podotkla.

Viac..  Čerpanie nových eurozdrojov začne až potom, ako Európska komisia schváli Program Slovensko

Program Slovensko a Partnerská dohoda, ktorú Remišová pred dvoma týždňami podpísala v Bruseli, podľa nej znamenajú tiež radikálnu zmenu v systéme eurofondov. „Vďaka zásadnej reforme sa celý systém sprehľadní, zjednoduší a zrýchli tak, aby sa peniaze dostali čím skôr do regiónov, kde ich ľudia potrebujú,“ dodala.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

infrastruktura

OP Integrovaná infraštruktúra vyčerpal zo zdrojov EÚ cez 3 miliardy eur, teda polovicu z alokácie

Operačný program Integrovaná infraštruktúra (OPII) využil zo zdrojov Európskej únie v programovom období 2014 až …