materska, pridavky, rodina
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Nová smernica o cezhraničných sporoch v otázkach rodičovských práv nadobudla účinnosť

Nové pravidlá Európskej únie o spolupráci medzi justičnými úradmi pri cezhraničných sporoch v otázkach poručníctva, rodičovských práv a únosov detí nadobudli účinnosť v pondelok. Smernica aktualizuje doterajšie pravidlá o jurisdikcii, uznávaní a vynucovaní rozhodnutí v otázkach manželskej a rodičovskej zodpovednosti s cieľom lepšie chrániť potreby detí. Informovala o tom na svojej internetovej stránke Európska komisia (EK).

„Nové pravidlá zjednodušia niektoré postupy a zlepšia spoluprácu medzi ústrednými úradmi krajín EÚ a medzi súdmi. V takýchto komplikovaných prípadoch to pomôže rodičom a deťom chrániť ich práva a nájsť riešenia menej nákladným a rýchlejším postupom,” uviedol eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

Nové pravidlá budú zaväzovať členské štáty EÚ, aby zabezpečili, že dieťa môže vyjadriť svoj vlastný názor pri všetkých postupoch, ktoré sa ho týkajú. Nová smernica zároveň skráti dĺžku a náklady justičných procedúr, konštatovala EK.

Viac..  I. Štefanec: Reforma trhu s elektrinou ochraňuje domácnosti

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

povodne

Slovensko čelí formálnemu oznámeniu EK za nedodržiavanie smernice súvisiacej s povodňovými rizikami

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) berie na vedomie rozhodnutie Európskej komisie zaslať formálne oznámenie …

Consent choices