Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Z Ukrajiny únia na liečbu evakuovala už tisíc pacientov

Európska únia (EÚ) doteraz koordinovala evakuáciu tisíc ukrajinských pacientov prostredníctvom Mechanizmu civilnej ochrany, aby im poskytla špecializovanú zdravotnícku starostlivosť v európskych nemocniciach. Informovala o tom v piatok na svojej internetovej stránke Európska komisia (EK).

Keďže počet zranených ľudí na Ukrajine rastie každý deň, miestne nemocnice s ťažkosťami uspokojujú dopyt. Zároveň Poľsko, Moldavsko a Slovensko požiadali o podporu formou zdravotníckej evakuácie (MEDEVAC) vzhľadom na veľký prílev ľudí z Ukrajiny, informovala EK. Pacienti boli evakuovaní do 18 krajín EÚ. Najnovšie išlo o evakuáciu dvoch pacientov do Česka 3. augusta a 15 pacientov do Nemecka, štyroch do Holandska a dvoch do Nórska 4. augusta.

„S cieľom pomôcť Ukrajine zvládať prudko zvyšujúce sa zdravotnícke potreby EÚ zintenzívnila svoju činnosť. Okrem poskytovania liekov a zdravotníckeho vybavenia Ukrajine prostredníctvom nášho Mechanizmu civilnej ochrany zároveň koordinujeme zdravotnícke evakuácie,” uviedol eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič.

Viac..  Nový európsky Bauhaus: spustenie programu budovania kapacít s cieľom začať obnovu Ukrajiny

„Spolu s ukrajinskými úradmi okrem toho hľadáme spôsoby prevozu pacientov naspäť domov po ukončení liečby, ak sa tak rozhodnú. Práca na záchrane životov bude pokračovať,” konštatovala eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

chemicke zbrane

Únia sa dohodla na spoločnom obstarávaní milióna kusov delostreleckej munície pre Ukrajinu

Členské štáty Európskej únie sa dohodli na spoločnom obstarávaní milióna 155-milimetrovej delostreleckej munície pre Ukrajinu. …

Consent choices