koronavírus testovanie. PHOTO: © European Union 2020

Úmrtia na COVID-19 klesli v Európe o 15 percent, počet nových prípadov je stabilný


Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v uplynulom týždni celosvetovo klesol o deväť percent a počet nových prípadov zostáva relatívne stabilný. Vo svojej stredajšej správe o vývoji pandémie o tom informuje Svetová zdravotnícka organizácie (WHO).

Za uplynulý týždeň agentúra globálne zaregistrovala viac ako 14-tisíc úmrtí na COVID-19 a takmer sedem miliónov nových prípadov. Zatiaľ čo Západné Tichomorie hlási 30-percentný nárast nových prípadov, Afrika registruje pokles o 46 %. O viac ako 20 % klesol počet nových prípadov aj na americkom kontinente a na Blízkom východe.

Počet úmrtí o 19 % stúpol na Blízkom východe a klesol o viac ako 70 % v najmenej zaočkovanej Afrike, o 15 % v Európe a 10 % v Severnej a Južnej Amerike.

Celosvetovo dominantný zostáva subvariant omikronu BA.5, ktorý predstavuje takmer 70 % všetkých sekvenovaných vzoriek vírusu zdieľaných s najväčšou verejne dostupnou vírusovou databázou. Výskyt ďalších subvariantov omikronu, vrátane BA.4 a BA.2, zjavne klesá, keďže prevahu získava spomenutý BA.5.

Viac..  Na prvé stretnutie Európskeho politického spoločenstva dostali pozvánku aj Ukrajina a Spojené kráľovstvo

WHO pritom upozorňuje, že jej hodnotenie trendov šírenia COVID-19 ovplyvňuje skutočnosť, že krajiny menej testujú, sekvenujú a sledujú šírenie koronavírusu, keďže uvoľnili pandemické opatrenia.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Základné práva v EÚ: dlhodobé problémy, ktoré zhoršila pandémia COVID-19

Najnovšie hodnotenie stavu základných práv v EÚ, ktoré vypracoval Parlament, konštatuje mnohé slabiny a žiada …