Grecko
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Európska komisia ukončí zvýšený dohľad nad vládnymi výdavkami Grécka


Európska komisia (EK) oznámila, že ukončí dohľad nad vládnymi výdavkami Grécka. Ide o krok, ktorý predstavuje formálne ukončenie veľkej krízy, ktorá mohla viesť k odchodu Grécka z eurozóny a spôsobila turbulencie na globálnych finančných trhoch.

EK, ktorá dohliada na rozpočty 27 členských krajín únie, v stredu uviedla, že svoj program „zvýšeného dohľadu“ nad gréckymi financiami ukončí 20. augusta. Poznamenala, že „Grécko splnilo podstatnú časť politických záväzkov“, ktoré dalo svojim partnerom v 19-člennej menovej únii.

Grécko po roku 2010 dostalo tri balíky núdzovej pomoci v objeme miliárd eur, keďže Atény stratili prístup na medzinárodné dlhopisové trhy po tom, ako priznali, že zverejňovali nesprávne finančné údaje. Avšak teraz EK uviedla, že „vzhľadom na snahu Grécka sa odolnosť gréckej ekonomiky podstatne zlepšila a riziko šírenia problémov do eurozóny sa významne zmenšilo“. „Vzhľadom na tento vývoj spolu s predčasným splatením úverov Medzinárodnému menovému fondu a so zrušením obmedzení kapitálu sa po dvanástich rokoch končí náročné obdobie našej krajiny,“ povedal grécky minister financií Christos Staikouras.

Viac..  Brusel uvažuje o oddelení cien plynu a elektriny

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Grecko

Po rokoch dohľadu zo strany EÚ sľubuje Grécko vyrovnaný rozpočet

Grécko by na budúci rok malo hospodáriť s rozpočtovým prebytkom. V pondelok o tom informovali …