Ilustračné PHOTO: © European Union.

Na regionálne projekty v rámci IROP išlo z eurozdrojov cez 900 miliónov eur, necelá polovica z plánu


Integrovaný regionálny operačný program (IROP) po zohľadnení zmien európskej legislatívy vyčerpal z prostriedkov Európskej únie v programovom období 2014 až 2020 k 31. júlu tohto roka vyše 901 mil. eur. Znamená to necelých 47 % z plánovaných vyše 1,9 mld. eur. Využívanie európskych zdrojov na regionálne projekty v rámci tohto programu od konca minulého roka vzrástlo o viac ako 162 mil. eur, resp. o 22 % a úroveň čerpania sa zvýšila o 7,6 percentuálneho bodu. Vyplýva to z informácií o implementácii európskych štrukturálnych a investičných fondov na portáli Ministerstva financií SR.

Európska únia na základe zmenených pravidiel umožnila všetkým členským štátom využiť 100-percentné financovanie, teda preplatenie všetkých deklarovaných výdavkov zo svojho rozpočtu, najskôr v siedmom účtovnom roku, teda od 1. júla 2020 do 30. júna 2021, a následne aj v ôsmom účtovnom roku, od 1. júla 2021 do 30. júna 2022.

Bez zohľadnenia týchto zmien čerpanie európskych prostriedkov v IROP ku koncu júla dosiahlo vyše 820 mil. eur, teda 42 % z alokácie. Od začiatku tohto roka tak využívanie eurozdrojov v uvedenom programe vzrástlo o 81,5 mil. eur, alebo o 11 % a podiel je vyšší o 3,4 percentuálneho bodu.

Viac..  Michal Šimečka: Žiadame premiéra Hegera o plán na pomoc ľuďom s cenami energií

IROP je podľa finančného objemu piaty najväčší z jedenástich programov, vrátane Programu rozvoja vidieka, z hľadiska úrovne čerpania eurofondov je na predposlednom desiatom mieste. Program riadi Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

cyklotrasa

Za 195 miliónov eur zo zdrojov EÚ pribudlo už viac ako 3 000 km nových a zrekonštruovaných cyklochodníkov

Cyklodoprava má u nás zelenú. V rámci programov, ktoré spravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR sa …