Vucic
Aleksandar Vučić. PHOTO: © European Union- EP.

Belehrad sa možno pridá k sankciám EÚ voči Rusku, naznačil srbský prezident


Srbský prezident Aleksandar Vučič nevylučuje, že Srbsko sa pridá k sankciám Európskej únie voči Rusku. Belehrad patrí k tradičným spojencom Moskvy, no Vučič tvrdí, že na vstup do Európskej únie jeho krajina bude musieť zosúladiť svoju politiku s politikou bloku, a to vrátane sankcií. Referuje o tom web eurointegration.com.ua s odvolaním sa na srbskú televíziu RTV.

„Keď nám povedia, že máme šesť mesiacov na vstup do EÚ, plne zosúladíme našu politiku s ich, pretože je našou povinnosťou tak urobiť,“ komentoval Vučič možnosť, že by sa Srbsko pridalo k sankciám voči Rusku. Zároveň však podotkol, že je „zodpovedný človek“, ktorý bude „chrániť svoju politiku, kým to bude možné“.

Ukrajinský veľvyslanec v Srbsku Volodymyr Tolkač predtým vyhlásil, že Kyjiv očakáva od Belehradu väčšiu podporu, predovšetkým v súvislosti so zavedením sankcií proti Rusku prijatých na úrovni EÚ. Európsky parlament už skôr vyzval Srbsko, aby sa urýchlene pripojilo k rozhodnutiam Európskej únie o sankciách voči Rusku.

Viac..  I. Štefanec: Najnovšie vyhrážanie sa Moskvy Moldavsku potvrdzuje správnosť rozhodnutia chrániť slovenský vzdušný priestor poľskou a českou armádou

Vučič tvrdil, že Srbsko pre odmietnutie uvaliť sankcie na Rusko veľmi trpí. Vraví, že napriek tomu, že v prípade ich uvalenia by „život bol desaťkrát lepší“, Srbsko sa tomuto kroku bude vyhýbať až do konca. Taktiež poznamenal, že Srbsko si chce zachovať neutralitu, posilní svoju armádu a nepotrebuje cudzie vojenské základne. Podotkol, že „Srbsko bude budovať svoje politické spojenectvá, že sa nehanbí za dobré vzťahy s Ruskom, Amerikou, Čínou, že je na ceste do EÚ, ale postará sa o seba“.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

R. Káčer: Výzvy, ktoré priniesla ruská invázia na Ukrajinu, nás motivujú prehlbovať spoluprácu v EÚ

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer rokoval v stredu, 28. septembra v Bratislave, s …