Právo na opravu, obchod, nákup. PHOTO: ©European Union, 2022

Medziročná inflácia v únii sa v júli zrýchlila


Medziročná inflácia v eurozóne sa v júli zrýchlila na 8,9 percenta z júnových 8,6 percenta a v rámci celej Európskej únie (EÚ) na 9,8 percenta z júnovej úrovne 9,6 percenta. Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny v eurozóne v júli zvýšili o 0,1 percenta a v celej EÚ o 0,2 percenta. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Na Slovensku bola medziročná aj medzimesačná inflácia v júli vyššia v porovnaní s priemerom za celú eurozónu aj za celú EÚ. V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka slovenské spotrebiteľské ceny stúpli o 12,6 percenta a oproti júnu sa zvýšili o 0,6 percenta. Najnižšia medziročná inflácia v júli bola vo Francúzsku a na Malte (zhodne 6,8 %) a vo Fínsku (8 %). Najvyššiu infláciu mali v Estónsku (23,2 %), Lotyšsku (21,3 %) a v Litve (20,9 %).

Viac..  Eugen Jurzyca o ochrane životného prostredia: Nemeriame výsledky, ale len prostriedky cez ktoré sa k nim máme dostať. VIDEOKOMENTÁR

K medziročnej inflácii v júli v rámci eurozóny najviac prispeli ceny energií, ktoré jej pridali 4,02 percentuálneho bodu (pb). Nasledovali ceny potravín, alkoholu a tabaku (2,08 pb), ceny služieb (1,6 pb) a ceny priemyselných tovarov (1,16 pb).

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

vlajky

Rozhodnutia EÚ ovplyvnia ďalší vývoj cien na energetických trhoch, ukazuje analýza ÚRSO

Od rozhodnutia Európskej únie bude záležať vývoj cien na energetických trhoch. Ako ďalej vyplýva z …