plynovod
PHOTO: European Union 2022, Ilustračné.

Nejednotná EÚ: bulharská vláda naznačila pripravenosť rokovať s Gazpromom o dodávkach plynu


Dočasná bulharská vláda naznačila, že je pripravená rokovať s ruskou energetickou spoločnosťou Gazprom o obnovení dodávok zemného plynu. Minister energetiky Rosen Hristov povedal, že dopyt priemyslu a teplárenských spoločností po plyne núti vládu začať „nevyhnutné“ rokovania s Gazpromom o obnovení dodávok. Termín rokovaní neurčil, ale skonštatoval, že budú „veľmi náročné a ťažké“.

Kontrakt Bulharska s Gazpromom exspiruje koncom tohto roka. Rusko však koncom apríla zastavilo dodávky zemného plynu po tom, ako predošlá vláda odmietla za ne platiť v rubľoch. Hristov uviedol, že Bulharsko zabezpečilo plyn na október vďaka zásielke skvapalneného zemného plynu od americkej spoločnosti Cheniere. Dodal však, že vláda odmietla možnosť ďalších dodávok, pretože „rastúce náklady na vykládku by spôsobili príliš vysokú cenu plynu“. Akú cenu by požadoval Gazprom, neuviedol, iba povedal, že by to bolo „niekoľkokrát lacnejšie“.

Viac..  Európska únia globálne zvyšuje ochranu obhajcov ľudských práv

Od nástupu k moci 1. augusta začala dočasná vláda vymenovaná prezidentom Rumenom Radevom revidovať dohody predchádzajúcej reformistickej koalície. Tento prístup vyvolal hnev verejnosti a ľudia vyšli do ulíc žiadajúc, aby Bulharsko zostalo na ceste k plynovej nezávislosti od Ruska.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

M. Beňová: Rumunsko a Bulharsko majú byť súčasťou Schengenu

Plénum Európskeho parlamentu sa dnes opätovne zaoberalo potrebou urýchleného rozšírenia schengenského priestoru. Týkať sa má …