elektrina
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Európska komisia pripravuje reformu európskeho trhu s elektrinou


Predsedníčka Európskej komisie (EK) v pondelok avizovala reformu európskeho trhu s elektrinou, ktorej ceny prudko vzrástli spolu s cenami zemného plynu. Počas prejavu na fóre v slovinskom Blede Ursula von der Leyenová uviedla, že stúpajúce ceny elektriny „teraz odhaľujú obmedzenia nášho súčasného dizajnu trhu s elektrickou energiou“. Trh bol vyvinutý za iných okolností, a preto EK pracuje na núdzovej intervencii a jeho štrukturálnej reforme, vyjadrila sa politička.

Európsky trh s elektrinou funguje na základe systému, v rámci ktorého sa najskôr odoberajú elektrárne ponúkajúce najlacnejšiu elektrinu, ale ceny určujú posledné a najdrahšie odberané elektrárne. To sú v súčasnosti tie, ktoré využívajú plyn, ktorého cena prudko vzrástla po znížení dodávok zo strany Ruska do niekoľkých európskych krajín počas vojny na Ukrajine.

O zmene európskeho trhu s elektrinou, aby ceny neboli také vysoké ako teraz, hovoril aj nemecký kancelár Olaf Scholz počas pondelkovej návštevy Prahy, kde sa stretol s českým premiérom Petrom Fialom. „Je potrebné, aby sme urobili štrukturálne zmeny, ktoré prispejú k tomu, že ceny opäť rýchlo klesnú a bude dostatočná ponuka elektriny,” povedal Scholz na tlačovej konferencii s tým, že „existuje veľká pripravenosť niečo zmeniť a zdá sa mi, že je to veľmi vzájomné medzi hlavami štátov a vlád v Európe“.

Viac..  Európska centrálna banka rekordne zvýšila základnú úrokovú sadzbu

Česko, ktoré má v súčasnosti predsedníctvo v Rade Európskej únie, vzhľadom na situáciu s energiami zvolalo na 9. septembra mimoriadne stretnutie ministrov energetiky členských štátov.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

ceny energii

Europoslanci za KDH: Slovensko musí rokovať s EÚ o presune eurofondov na boj s cenami energií

Slovenská vláda musí podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) okamžite začať rokovania s Európskou komisiou o možnosti …