elektrina
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Znárodniť elektrinu či zakázať jej vývoz nie je také jednoduché, musíme dodržiavať pravidlá EÚ


Znárodniť elektrinu vyrobenú na Slovensku či zakázať jej vývoz z krajiny zrejme nie je také jednoduché. Ministerstvo hospodárstva SR neodpovedalo, či by sa to dalo ošetriť napríklad schválením všeobecného hospodárskeho záujmu. V každom prípade chce dodržať pravidlá Európskej komisie.

„V súvislosti s rastúcimi cenami energií vyhodnocujeme viacero možností, avšak tak, aby došlo k čo najmenšej miere k narúšaniu vnútorného trhu alebo komerčných vzťahov. Taktiež pracujeme v medziach, ktoré nám poskytuje Európska komisia,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministra Mária Pavlusík.

Podobný scenár však navrhuje aj predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský. Podľa neho, trh s elektrinu sa celý zrútil. „Ja od začiatku roka hovorím ministrovi Sulíkovi, že to treba riešiť. Že firmy nemôžu mať desaťnásobne, päťnásobne vyššie ceny elektriny. Stále rozpráva o tom, že to je trh. Ja si myslím, že v tejto situácii by mal štát zaviesť všeobecný hospodársky záujem, prikázať výrobu elektriny, prikázať dodávky, stanoviť ceny a nielen pre domácnosti, ale aj pre verejné inštitúcie, pre školy, nemocnice. Ja navrhujem to, aby naozaj tento všeobecný hospodársky záujem sa aplikoval na celý trh s elektrinou, pretože ten trh sa úplne zrútil. To proste tá elektrina, ktorá sa tu vyrobí za 50 eur za megawatthodinu a dodá sa do vedľajšej dediny, medzitým virtuálne odíde do Lipska na burzu a tam zdražie na 900 a dodá sa za 900 eur,“ povedal v diskusnej relácii TA3 V politike Kremský.

Viac..  M. Beňová: Pri energiách treba účinné opatrenia pre domácnosti aj podnikateľov

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

vlajky

Rozhodnutia EÚ ovplyvnia ďalší vývoj cien na energetických trhoch, ukazuje analýza ÚRSO

Od rozhodnutia Európskej únie bude záležať vývoj cien na energetických trhoch. Ako ďalej vyplýva z …